Практикують жорсткий булінг: єдині у світі тварини, які дражняться не гірше за людей

Читать на русском

Вчені спостерігали за чотирма видами людиноподібних мавп і зробили відкриття

Читать на русском
Природа, тварини, наука, вчені, досліди
Серед піддослідних опинились - орангутанги, шимпанзе, бонобо та горили.

Вчені спостерігали за чотирма видами людиноподібних мавп і зробили відкриття

Мавпи полюбляють дражнити одна одну. Такого висновку дійшли вчені в новому дослідженні, що визначило чотири види мавп, як справжніх блазнів. Орангутанги, шимпанзе, бонобо та горили мають багато спільних рис з людьми. А тепер, схоже, до цього списку можна додати ще й грайливі дражнилки.

Такі типи жартів з'являються в людських немовлят ще до того, як вони навчаються говорити. Саме вони, можливо, стали вирішальною сходинкою до гумору в людей. Отже, дражнитися люди - Homo sapiens - можуть ще до того, як навчаться ходити і говорити. У немовлят це дійсно спостерігається вже у віці восьми місяців, і оскільки для цього не потрібна мова, це явище можна знайти і в інших видів, пише IFLScience.com.

"Людиноподібні мавпи є чудовими кандидатами для грайливих дражнилок, оскільки вони тісно пов'язані з нами, беруть участь у соціальних іграх, сміються і демонструють відносно складне розуміння очікувань від інших", - пояснили автори дослідження.

Команда дослідників проаналізувала відеозаписи взаємодії між мавпами, приділяючи особливу увагу рухам тіла, міміці та діям тварин. Вони також шукали індикатори намірів, наприклад, чи чекав "дражнильник" відповіді від того, кому адресував свою поведінку, й чи спрямовував її на одну або кілька особин.

Орангутанги, шимпанзе, бонобо і горили, як виявилося, займалися дражнилкою, граючись. Більшість таких ігор були спрямовані на те, щоб спровокувати відповідь або привернути увагу іншої особини. Це, безсумнівно, знайоме кожному, хто коли-небудь доглядав за п'ятирічною дитиною.

"Зазвичай дражнильники неодноразово розмахували частиною тіла або предметом у полі зору іншого, били або штовхали його, пильно вдивлялися в обличчя, заважали рухам, смикали за волосся або виконували інші дії, які "жертві" було надзвичайно важко ігнорувати", - пояснили вчені.

Що стосується того, чому жарти мавп хвилюють людей, то розуміння, як і де з'явилися перші елементи гумору серед приматів, може багато чого розповісти про людську еволюцію. Враховуючи невід'ємну роль, яку жарти відіграють у взаєминах між людьми, можна припустити, що приматам знадобився певний час, щоб пристосуватися до цього ремесла.

"З еволюційної точки зору, наявність грайливого піддражнювання у всіх чотирьох людиноподібних мавп та його схожість з жартами у людських немовлят свідчить про те, що така модель поведінки та її передумови могли мати місце в нашого останнього спільного предка 13 мільйонів років тому", - підсумували науковці.

Вони також висловили сподівання, що їхній експеримент надихне інших на вивчення грайливого дражнення у більшої кількості видів. Це допомогло б краще зрозуміти еволюцію цієї багатогранної поведінки.

"Ми сподіваємося, що це дослідження підвищить обізнаність про схожість, яку ми поділяємо з нашими найближчими родичами, і про важливість захисту цих тварин, що перебувають під загрозою зникнення", резюмували вони.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.