Снами можна керувати: обруч із контролю за сновидіннями показали світові

Читать на русском

Ультразвукова накладка на голову викликає усвідомлені сни, стверджують її творці.

Читать на русском
Сни, наука, вчені, досліди
Але експерти залишаються скептиками.

Ультразвукова накладка на голову викликає усвідомлені сни, стверджують її творці.

Чи можемо ми опанувати силу сновидінь, використовуючи ультразвук і просунутий штучний інтелект для управління нашими сновидіннями. Новий технологічний стартап Prophetic відповів ствердно, розробивши накладку на лоба у вигляді обруча Halo.

Пристрій, як стверджують його розробники, здатен викликати стабілізовані усвідомлені сновидіння у його власника. Таким чином він нібито зможе контролювати сновидіння сплячого. Прилад презентували 25 січня на Х.

За словами представників компанії, пов'язка буде використовувати платформу штучного інтелекту під назвою "Morpheus-1", щоб викликати усвідомлені сновидіння, коли її вдягають на голову.

Prophetic хоче дати користувачам можливість дослідити своє відчуття свідомості й продовжить дослідження, зосереджені на усвідомлених сновидіннях. Проте експерти поки що налаштовані скептично щодо нового пристрою, йдеться в публікації LiveScience. На їхню думку, у випадку з Morpheus-1 не ясно, чи досягли розробники своєї мети.

Про сновидіння наяву

Сновидіння наяву - це тип стану сну, в якому людина усвідомлює, що бачить сон, і може принаймні частково контролювати його напрямок. Раніше його використовували письменники та художники для творчого натхнення або для лікування нічних кошмарів, що повторюються. Вчені навіть стверджують, що люди у стані усвідомлених сновидінь можуть чути й відповідати на запитання, при цьому - вони все ще сплять.

Та хоча усвідомлені сновидіння можна тренувати й вивчати роками, людство все ще не до кінця розуміє їхні причини та мету. Кілька досліджень намагалися встановити подібні зв'язки, в тому числі одне, опубліковане в грудні 2018 року в журналі Nature, й інше, опубліковане в травні 2019 року в журналі Neuroscience & Biobehavioral Reviews.

Стимулювати мозок сплячого - безпечно? 

Розробники з Prophetic також стверджують, що визначальною характеристикою стану усвідомлених сновидінь є підвищена активність лобних відділів мозку під час сну. Ці ділянки зазвичай менш активні під час інших станів сну. Та лікарі ще не до кінця розуміють, до чого саме може призвести глибока стимуляція мозку або так звана транскраніальна стимуляція. 

Morpheus-1 використовуватиме "транскраніальну сфокусовану ультразвукову стимуляцію" - за допомогою високочастотних звукових хвиль за межами нормального діапазону людського слуху. Налобна пов'язка відстежує активність користувача, а потім використовує генеративну платформу штучного інтелекту Morpheus-1, яка буде навчатися на великому наборі даних сканування людей, котрі бачили усвідомлені сни.

Дізнавшись, як виглядають усвідомлені сновидіння, ШІ зрештою допоможе стимулювати ключові ділянки мозку, щоб відтворити їх, пояснив представник Prophetic. Скептики ж поки що не певні того, чи вдасться компанії досягти заявлених результатів. 

"Дослідження демонструє схеми активації в префронтальній корі головного мозку, пов'язані з усвідомленими сновидіннями (...) Проте часто ми не до кінця розуміємо, що робимо, використовуючи глибоку стимуляцію мозку, й іноді наслідки цих технологічних втручань не обов'язково такі, якими ми їх уявляли", - розповів професор неврології та медицини сну й автор книги "Таємний світ сну" Гай Лешцінер.

Пристрій треба дослідити 

Будь-який пристрій, здатний змінювати мозкові хвилі, зазвичай підлягає значному етичному нагляду. Крім того, недостатньо досліджень довгострокових наслідків регулярних усвідомлених сновидінь, не кажучи вже про вплив регулярного викликання такого стану за допомогою впливу на мозок.

"Те, що вони опублікували, свідчить, що сновидіння за допомогою цього пристрою можна модулювати, але їм потрібно провести більш детальну оцінку і систематично демонструвати його ефективність у широкому масштабі", - резюмував експерт.

Можливо вы пропустили...

"36 місяців служби, то забагато. Я пропоную 18". Гончаренко коментує законопроєкт про мобілізацію

Верховна Рада прийняла у першому читанні запропонований Кабінетом законопроект про мобілізацію. Тож обговоримо оцінку голосування, перспективи та недоліки цього прийнятого закону, зокрема проблеми демобілізації. На нашому ефірі буде народний депутат фракції «ЄС» Олексій Гончаренко. Запрошуємо вас долучитися до перегляду - обіцяємо, вам буде цікаво!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.