Мур перебуває на дні Балтійського моря, поруч може бути інший такий самий.
Нещодавно на дні Балтійського моря знайшли стіну кам'яного віку, яка "може бути найстарішою мегаструктурою Європи". Стіна, збудована з менших каменів для з'єднання великих валунів між собою, могла використовуватися для полювання, вважають дослідники.
Споруда простягається майже на кілометр біля узбережжя Німеччини в Мекленбурзькій затоці й, можливо, колись стояла на березі озера, повідомляє The Guardian з посиланням на Proceedings of the National Academy of Sciences. Стіна отримала назву Блінкерволл, а помітили її випадково.
На відстані близько 10 км від берега дослідники використали багатопроменеву гідролокаційну систему судна. Саме тоді й зафіксували щось під водою. При ближчому огляді споруди виявили близько 1,4 тисячі менших каменів. Останні, схоже, були розташовані так, щоб з'єднати майже 300 більших валунів. Більшість з них були заважкими, щоб їх могли перемістити групи людей.
Виходячи з розміру і форми стіни довжиною 971 метр, вчені не схильні думати, що вона утворилася внаслідок, скажімо, цунамі чи руху льодовиків. Кут стіни, яка здебільшого не перевищує 1 метр заввишки, змінює напрямок, коли зустрічається з більшими валунами. Це свідчить про те, що купи менших каменів були розташовані навмисно, щоб зв'язати більші між собою. Вважається, що загалом каміння стіни важить понад 142 тонни.
Нині підводний мур занурений у воду. Проте вчені вважають, що його побудували на суші мисливці-збирачі - біля озера або болота понад 10 тисяч років тому. На їхню думку, під воду мур пішов лише згодом, близько 8,5 тисяч років тому.
Хоча призначення стіни важко довести, вчені підозрюють, що вона слугувала мисливською смугою, для переслідування стад північних оленів. Крім того, стіна могла відтіснити тварин у сусіднє озеро, сповільнивши їх і зробивши легкою здобиччю для людей, які підстерігали їх у каное, озброєні списами, луками й стрілами.
"Коли ви переслідуєте тварин, вони слідують за цими структурами, а не намагаються перестрибнути через них. Ідея полягає в тому, щоб створити штучне вузьке місце за допомогою другої стіни або берега озера, у якості локаційної пастки", - пояснили вчені.
Також дослідники припускають, що поряд може бути й друга стіна, похована в відкладеннях морського дна.
"Це ставить Блінкерволл в ряд найдавніших у світі прикладів мисливської архітектури й потенційно робить його найстарішою рукотворною мегаструктурою в Європі", - кажуть дослідники.
Археологи повернуться на місце, щоб реконструювати стародавній ландшафт і пошукати кістки тварин і мисливські артефакти, наприклад, снаряди, що можуть бути поховані в відкладеннях довкола стіни.
Провал землі над тунелем метро: локальна чи глобальна проблема?
Тунель у "синій" лінії метро Києва постраждав через ріку Либідь, яка прорвалася через оправу - проте чи ця проблема є локальною для Деміївки, чи властива для Києва глобально - розмірковує інфраструктурний оглядач Павло Авдокушин.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.