Земний супутник повільно стискається, і це може стати проблемою, перконані вчені
Хоча це й важко помітити з Землі, але Місяць зменшується в розмірах. Це відбувається тому, що він продовжує остигати. Кожні кілька сотень мільйонів років земний супутник стискається приблизно на 45 метрів. Це навряд чи можна назвати швидкою зміною, проте нове дослідження американських вчених припускає, що цього може бути достатньо, щоб спричинити зсуви і землетруси. Найбільше вони вірогідні поблизу Південного полюса Місяця.
Особливо важливим це дослідження робить те, що саме в цьому районі NASA планує висаджувати астронавтів у майбутньому. Якщо ми збираємося будувати космічну станцію на Місяці, то краще не розміщувати її прямо в геологічно нестабільній зоні, вважають в агентстві, пише ScienceAlert.
"Наше моделювання припускає, що неглибокі місячні землетруси здатні викликати сильні струси ґрунту в південному полярному регіоні й можливі внаслідок зсувів на існуючих розломах. Також можливі утворення нових насувних розломів. Це слід враховувати при плануванні розташування аванпостів на Місяці", - пяоснили планетологи.
Нове дослідження зосереджене на так званих лопатевих уступах - витягнутих хребтах, які, на думку вчених, спричинені тектонічною активністю. Нещодавні знімки, отримані з орбітального апарату Lunar Reconnaissance Orbiter, були проаналізовані разом із записами сейсмометрів, встановлених під час місій "Аполлон", які діяли до 1977 року.
Аналіз показав, що один з найпотужніших місячних землетрусів, коли-небудь зафіксованих сейсмометрами "Аполлона", магнітудою 5 балів, тривав кілька годин і цілком міг бути спричинений одним з лопатевих уступів. Свого часу саме його помітили поблизу південного полюса Місяця. На Місяці не потрібно багато, щоб спровокувати серйозний зсув, додають науковці.
"Можна уявити собі поверхню Місяця як сухий гравій і пил. Протягом мільярдів років його поверхня зазнавала ударів астероїдів і комет, від яких постійно відлітали кутасті уламки. В результаті, перероблений поверхневий матеріал може бути розміром від мікрона до валуна, але все це дуже слабко з'єднане. Пухкі відкладення роблять дуже можливим виникнення трясіння і зсувів, - пояснюють вчені.
Наразі дослідники все ще мають справу з обмеженою кількістю даних про частоту та місцезнаходження місячних землетрусів. Тож будь-яка інформація, як-от результати цього нового дослідження, буде корисною при плануванні місць для майбутніх висадок на Місяць та місячних баз.
"З наближенням дати запуску пілотованої місії "Артеміда" важливо забезпечити максимальну безпеку наших астронавтів, обладнання та інфраструктури, - пояснили в NASA.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.