Почали забувати знайомі слова - у вас синдром кінчика язика

Ми певні, і вам доводилось шукати якесь звичайне слово, яке ви раптово забули

Вчені, слова, психологія, мозок, пам'ять, наука
Не хвилюйтеся – це трапляється буквально з усіма!

Інколи ми забуваємо слова. Це трапляється всюди, й час від часу повторюється. Ось ви щось говорите й ніби відчуваєте слово на смак, аж раптом не можете згадати, як воно вимовляється. Трапляється, що згадати слово виходить доволі швидко, а іншим разом воно ніби десь згубилося. Цей стан може надокучати, особливо якщо трапляється часто. Він навіть отримав назву - lethologica - синдром кінчика язика, на якому це саме слово-втікач крутиться, повідомляє IFLScience. Це явище існує навіть серед користувачів жестової мови - у цьому випадку він відомий як синдром кінчика пальця.

Вчені ще в 1966 році знали про цей стан і порівнювали його з "легкими муками, чимсь на зразок чхання", а коли слово знаходилось, "полегшення було значним". Дійсно, коли це трапляється, то дуже засмучує. Але чому це взагалі відбувається й чи варто хвилюватися, якщо це почне відбуватися частіше. Розбирався Інформатор.

Чому ми забуваємо слова

Вчені досі точно не впевнені, що саме викликає синдром кінчика язика. З 1970-х і 80-х років вони припускали, що це могло бути результатом того, що наш мозок спочатку вибрав неправильне, але фонологічно схоже, зрозуміліше йому слово – наприклад, душ, а не дум тощо. Але до 1990-х років докази цієї ідеї дещо вичерпалися. Дехто продовжив шукати відповіді в теорії створення мови. Адже її використання є неймовірно складним процесом, в якому багато чого може піти не так.

"Хоча теорії розходяться, вони загалом сходяться на думці, що мовці повинні пройти кілька етапів обробки, перш ніж почнеться артикуляція слова, що призведе до успішного мовлення", - йдеться у статті про синдром 2016 року.

Мовець спочатку обирає абстрактне поняття - лему. Після цього в мозку запускається процес пошуку потрібного слова до нього. Вважається, що стан на кінчику язика виникає, коли лему знайдено, а конкретне слово, щоб її пояснити - ні. Саме тому інколи ми пам'ятаємо саму атмосферу слова і його першу літеру, переконані вчені. Проте, згідно з новими дослідженнями, навіть це – відчуття, що ви майже вимовили слово, може бути ілюзією. Адже часто буває, що коли вам таки вдається пригадати потрібне слово, його перша літера виявляється геть інша. 

Коли не варто хвилюватись 

Є два типи слів, які найчастіше потрапляють на кінчик язика: словниковий запас, який ми вживаємо нечасто, і власні назви. В обох випадках вважається, що це результат слабкого зв’язку між їхніми лемами та фонологією через недостатнє використання. Ось чому, доки ви часто не забуваєте слова для повсякденних предметів, вам не варто надто турбуватися про дивний стан кінчика язика. І хоч він частіше проявляється з віком, проте зазвичай не є симптомом чогось страшного, наприклад хвороби Альцгеймера або деменції.

Тобто, якщо ви не можете згадати слово "сумчастий", це абсолютно нормально. Набагато гірше, якщо ви забули слово "ручка". І тут саме час навідатись до лікаря. 

Як пригадати потрібне слово

Когнітивні спеціалісти стверджують, що є певні закономірності, на які впливають слова, і деякі конкретні методи можуть здолати феномен їхнього забування. Ось кілька тактик, які допоможуть вам швидше пригадувати потрібні забуті слова. Якщо вам здається, що ви знаєте першу літеру слова, спробуйте пригадати його наступний склад. Це може спрацювати. Ще одна стратегія - просто почекайте. Дайте своєму мозку час самостійно визначити правильну фонологію. І він це неодмінно зробить, переконують фахівці!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube