Підступний овоч: спочатку він викликає нежить, а потім різко покращує настрій

Вживання гострого перцю може викликати різні реакції

Перець, чилі, гостра їжа, продукти, корисні поради
Люди та землерийка – єдині ссавці, які прагнуть тепла гострого перцю!

Вживання гострого перцю може викликати різні реакції: ейфорію, прискорене серцебиття, поколювання в язику, шлунково-кишковий розлад, і навіть сльози й відчуття страху. Стравохід, наповнений їжею з чилі, також може викликати нежить, йдеться в публікації IFLScience. Проте толерантність до гострої їжі в людей може відрізнятися через генетичні відмінності, культурний вплив та, власне, звички до неї. 

Що робить їжу гострою

Коли ми відчуваємо опік від гострої їжі, винуватцем зазвичай є хімічна речовина під назвою капсаїцин. Сполука є активним інгредієнтом перцю чилі, що належить до роду Capsicum. До нього, до речі, належить і болгарський перець. Капсаїцин здебільшого міститься в тонкій оболонці насіння, хоча його можна знайти і в м’якоті деяких чилі.

Існують й інші речовини, що викликають схожу реакцію на спеції. Наприклад аллілізотіоціанат, що міститься в деяких хрестоцвітих овочах і надає гострого смаку гірчиці, хрону та васабі.

Чома гостра їжа здається гарячою

Капсаїцин подразнює слизові оболонки рота, шлунка, легень, очей та ніздрів. Реакція на подразнення викликається хімічною фіксацією певних рецепторів, котрі стимулюються болем і теплом. У випадку капсаїцину це рецептор TRPV1.

Тіло змушує повірити, що воно під загрозою, тому мозок дає команду мембранам відкачувати більше слизу, щоб вимити чужорідне тіло. У зв’язку з цим у нас починає виділятися слина, очі напливають, а з носа починає текти слиз.

Навіть якщо ви не нюхаєте гостру їжу, ваш ніс може бути спровокований на реакцію, оскільки сенсорні нерви у роті та горлі мають спільні шляхи з нервами в носовій порожнині.

Чому люди люблять гостру їжу

Рослини чилі виробляють речовину – капсаїцин як засіб стримування, щоб тварини їх не їли. По суті, це частина їхньої системи захисту. Цікаво, що птахи можуть їсти перець чилі і не відчувати печії. Річ у тім, що їхні рецептори дещо відрізняються від наших.

У людей же активація больових рецепторів у такий спосіб може спровокувати легкий стрес. Це провокує організм вивільняти дофамін та ендорфіни, тобто здійснювати приплив хімічних речовин для гарного самопочуття. Навпаки, скажімо, землерийки мають генетичну мутацію в рецепторах, що робить їх менш чутливими до опіку, викликаного капсаїцином.

Капсаїцин не є токсичним для людини. Проблеми, пов’язані з ним, здебільшого виникають через природну реакцію нашого організму на нього, а не через шкідливість самої хімічної речовини. Тим не менш, його потужність не слід недооцінювати.

Капсаїцин є активним інгредієнтом в деяких перцевих та ведмежих спреях. Якщо бризки хімічної речовини достатньо, щоб захиститися від 200-кілограмового грізлі, варто ставитися до нього з повагою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube