Перевіряємо домашню побутову хімію: можлива зловмисна підстава

Ризики для здоров'я змушують переглянути кількість побутових хімікатів

побутова хімія прибирання унітаз
Засоби для чищення полегшують прибирання, але обтяжують здоров'я

Пандемія COVID-19 найсприятливішим чином позначилася на виробниках засобів для чищення. Страх зараження коронавірусом, рекомендації органів охорони здоров'я частіше дезінфікувати поверхні та обмеження на доступ до деяких дезінфекторів - всі пам'ятають, як 2020 року ми “збивали” саморобні санітайзери - все це збільшило популярність побутової хімії. Продажі дезінфікуючих засобів різко зросли в усьому світі, виробники збільшили виробництво, щоб задовольнити збільшений попит, а на ринок вийшли нові бренди.

Через чотири роки стало зрозуміло, що дезінфекційні зусилля не зупинили поширення вірусу, зате збільшили вплив на людей небезпечних хімічних речовин, повідомляє The New York Times.

Зрозуміло, що в нас вже навряд чи вийде зовсім відмовитися від використання дезінфекторів, оскільки це стало частиною повсякденного життя і, хоч як крути, ми взагалі більш усвідомлено тепер ставимося до гігієни. Але знизити концентрацію шкідливих речовин у власному будинку все ж таки можна і потрібно.

Надихався порошку - заробив астму

Головні джерела небезпеки в універсальних засобах для чищення, що використовуються для кухні, ванни, кахлю, унітазів - це четвертинні амонієві сполуки (ЧАС) і продукти на основі хлору, зокрема, відбілювач, який також може називатися гіпохлоритом натрію.

Якщо говорити про амонієві сполуки, у низьких концентраціях, які зазвичай використовуються для дезінфекції поверхонь, вони не токсичні для людини. Але у високих можуть викликати подразнення шкіри, очей та дихальних шляхів. При цьому додаткові компоненти дезінфікуючого засобу можуть посилити токсичність.

Без захисної маски навіть не діставайте побутову хімію.
Без захисної маски навіть не діставайте побутову хімію.

Що ж до шляхів вливу на людину і чинників ризику, при випадковому проковтуванні ЧАС можуть викликати отруєння, при вдиханні дратують дихальні шляхи, а при контакті зі шкірою ЧАС можуть спровокувати подразнення, алергічну реакцію чи опік.

Найбільш схильні до ризику розвитку побічних ефектів від ЧАС люди з чутливою шкірою чи алергією, а також діти.

Декілька досліджень показали, що медсестри, які часто контактують з хімічними речовинами для дезінфекції поверхонь та медичного обладнання, частіше страждають на астму та хронічну обструктивну хворобу легень. Проникнення ЧАС у кров людини викликає порушення імунних та метаболічних функцій.

Тривожною тенденцією є зростання рівня амонієвих сполук, що виявляються в домашньому пилу, крові і навіть грудному молоці, що розпочалося за часів пандемії.

Відбілювач із засобом для скла - вже хімічна зброя

Безпека всім знайомого, зрозумілого та простого відбілювача, на жаль, теж викликає занепокоєння експертів, оскільки хімічні речовини у його складі дуже агресивні.

Основні ризики для здоров'я пов'язані з опіками шкіри та очей, подразненням дихальних шляхів, шкіри та очей, проявом алергічних реакцій та отруєнням - при вдиханні або ковтанні відбілювач може бути токсичним.

Багато досліджень довели, що використання відбілювача пов'язане з астмою в середовищі професійних прибиральників та людей, які активно використовують їх удома. За словами Діани Себальос, доцента кафедри екології та гігієни праці Вашингтонського університету, одна з рекомендацій Американської асоціації легень про те, як уникнути астми, запобігти її чи полегшити, полягає у відмові від використання відбілювача.

Влаштовуючи велике прибирання, не діставайте всі засоби дезінфекції одночасно.
Влаштовуючи велике прибирання, не діставайте всі засоби дезінфекції одночасно.

Окрема небезпека - можливість утворення газоподібного хлору, що утворюється при змішуванні відбілювача з аміаком. Останній міститься в іншій побутовій хімії - засобах для чищення скла, духовок або деяких універсальних засобах для чищення. Така сама реакція утворюється при з'єднанні відбілювача з кислотами, включаючи оцтову.

Сидітимемо в бруді?

Виходячи з цього, не дуже й зрозуміло, як наводити чистоту в будинку? Неприємність ще й у тому, що на наших пляшках із засобами для чищення вкрай скромна інформація про склад, дедалі більше захоплені написи на кшталт “нові активні молекули" чи “вбиває 99,99% мікробів і бактерій”. І оскільки дізнатися, що ж міститься у вашому супер-очиснику, не просто, залишається застосовувати максимальні захисні заходи.

Звичайно, експерти, які знають про дезінфектори усе, кажуть, що краще ними взагалі не користуватися, а мило та вода – наші найкращі друзі. Із цим можна посперечатися і зробити таке:

Замінити агресивні засоби для чищення на ті, в яких використовується перекис водню чи лимонна кислота.

Натуральні засоби чищення - більше зусиль, а й безпеки.
Натуральні засоби чищення – більше зусиль, але й безпеки.

Хоча б частину хімікатів, що використовуються для не найзабрудненіших місць, замінити на саморобні дезінфектори. Наприклад, засіб для миття посуду, змішаний з содою, видалить наліт у ванні або раковині не гірше спеціального порошку, що виїдає очі.

Перейти на безхлорні відбілювачі, а під час використання хлоровмісних уважно читати інструкцію, одягати рукавички та захисні окуляри, забезпечити гарну вентиляцію приміщення, не змішувати відбілювач з іншими хімічними речовинами і зберігати його в недоступному для дітей місці. Ці запобіжні заходи актуальні і для засобів, що містять амонієві сполуки.

Користуватися найбезпечнішими варіантами побутової хімії. Наприклад, біорозкладними, які добре видаляють бруд і жир, і безпечні для дітей та свійських тварин.

До натуральних засобів відносяться:

  • Оцет: універсальний засіб для чищення, який можна використовувати для дезінфекції, видалення накипу і чищення різних поверхонь.
  • Лимонна кислота: дезінфікує, видаляє іржу та накип.
  • Харчова сода: чистить, дезодорує та вбирає жир.
  • Ефірні олії: мають антибактеріальні та дезінфікуючі властивості.
  • Мило: ефективно видаляє бруд та жир.

Для посилення збирання можна використовувати мікрофібру, яка ефективно видаляє бруд та бактерії за допомогою мікроскопічних волокон і не вимагає використання хімічних засобів для чищення. Зрештою, пароочисник або ультрафіолетову лампу - ними, на жаль, не почистиш унітаз, але для боротьби з бактеріями вони добре підійдуть.

Підписуйтесь на наш  Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube