Особливості роботи нервової системи мають важливе значення для запобігання злочинності
Виявляється, на криміногенну ситуацію в суспільстві впливають не лише зовнішні обставини, а й біологічні чинники. Ще на початку 2000-х вчені виявили, що антисоціальна та агресивна поведінка може бути викликана об'ємними аномаліями мозку, зниженням активності вегетативної нервової системи та порушенням виконавчих функцій, наприклад, можливості контролю та саморегуляції поведінки. І припустили існування взаємозв'язку між схильністю до злочинності та низькою частотою серцевих скорочень, тобто пульсом. 2015-го цей здогад підтвердило дослідження, проведене на чоловіках. А тепер цей зв'язок виявлено і у жінок, повідомляє ScienceAlert.
Дослідники зі США, Швеції та Фінляндії протягом 40 років стежили за більш ніж 12 тисячами шведських жінок. Відштовхувалися від частоти серцевих скорочень та артеріального тиску, які були зафіксовані при їх вступі до армії у віці близько 18 років. І простежили за будь-якими кримінальними судимостями чи ненавмисними травмами, які ці жінки зазнали протягом 40 років.
Виявилося, що ті, які мали низький пульс менше 69 ударів за хвилину у стані спокою були засуджені на 35% частіше, ніж ті, у кого був високий пульс вище 83 ударів на хвилину.
Що стосується зв'язку судимості та систолічного артеріального тиску, то при показниках 113 мм рт. ст. або нижче ризик скоєння якогось злочину був на 26% вищим, ніж у тих, хто мав високий тиск - 134 мм рт. ст. або вище.
Крім того, з'ясувалося, що жінки з низькою частотою серцевих скорочень частіше отримують ненавмисні травми і схильні до екстриму - чи це стрибки з парашутом, чи робота, пов'язана з ризиком для життя.
Дослідники зазначають, що, звісно, не можна стверджувати, що жінки з низькою частотою пульсу обов'язково є потенційними злочинцями. Але те, що низька активність вегетативної нервової системи, що регулює частоту серцевих скорочень, може зробити людей схильнішими до ризику - це факт. І це має важливе значення для прогнозування та запобігання жіночій злочинності. Вчені планують провести більш широкі дослідження, щоб зрозуміти біологічні фактори, що впливають на людей, які вчиняють злочини.
Поки що зрозуміло, що низьке збудження вегетативної нервової системи пов'язане з двома моментами. По-перше, воно може відбивати відносну відсутність страху, що може сприяти антисоціальній поведінці. По-друге, воно є неприємним фізіологічним станом, який змушує людей з низькою частотою серцевих скорочень виявляти “стимулюючу” поведінку, зокрема і антисоціальну. Тобто вони усвідомлено чи мимоволі намагаються підвищити низький рівень власного збудження до більш оптимального.
Виходячи з цього, запобігання злочинності має враховувати не лише особистість людини та соціальні фактори, що сприяють скоєнню правопорушень, а й біологічні особливості – зокрема роботу нервової системи.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.