Отримав на фронті п'ять куль і повернеться в Антарктиду: історії полярників бійців ЗСУ

Читать на русском

В Антарктиду прибула 29-а українська антарктична експедиція, і це вже третя ротація з початку повномасштабної війни

Читать на русском
станція Вернадського Антарктида пінгвіни тюлені
Через танення льоду тюлені Уеддела перестали розмножуватися навколо бази.

В Антарктиду прибула 29-а українська антарктична експедиція, і це вже третя ротація з початку повномасштабної війни

На антарктичній станції "Академік Вернадський" відбулася перезмінка: 28-му експедицію, що пропрацювала на базі майже рік, змінила команда із 14 українців. Серед них 9 науковців та 5 фахівців групи життєзабезпечення, а ще вперше за 27 років така кількість жінок – у цій експедиції їх четверо.

На учасників команди, що відпрацювала, чекає довгий шлях додому - криголамом, літаком, автобусом, і не всі надовго залишаться з рідними. У деяких є ще одна "робота", і вона на війні, повідомляє The Guardian.

Богдан Гаврилюк (ліворуч) вітає колегу перед від'їздом назад в Україну.
Богдан Гаврилюк (ліворуч) вітає колегу перед від'їздом назад в Україну.

Ротації військові та арктичні

Один із них - командир бази Богдан Гаврилюк, який повертається після своєї вже десятої антарктичної зимівлі. За цей час він пройшов на станції Вернадського шлях від солдата та механіка до геофізика. Але з початком повномасштабної війни Богдан займається не лише наукою: до зимування на базі у складі 28-ї експедиції він воював і зараз, після короткої відпустки додому, де він не був три роки, знову повернеться на фронт як капітан прикордонної служби.

«Я був на кордоні в траншеях та бліндажах. Тут я на межі між тим, що ми знаємо, і тим, що вивчаємо. Це особливе місце», - сказав Гаврилюк в інтерв'ю The Guardian перед відправкою з Антарктиди.

У цьому особливому місці живе його гітара, яка поки що стоїть без діла - і не тому, що господар зараз поїхав, просто не співається. За словами Богдана, який завжди на зимівлях писав пісні - про тюленів, китів і навіть планктон, люди можуть вирішити, що станція - це місце, де немає війни.

"Це не так, - каже командир бази. - Війна теж тут, і для нас, і для наших сімей. І після вторгнення в мій дім я не можу ні співати, ні грати. Тільки коли у нас бде мир, я сможу співати".

Мікробіолог Андрій Зотов у довоєнній експедиції.
Морський біолог Андрій Зотов у довоєнній експедиції.

Війна для полярників все одно поряд, незважаючи на те, що до неї 15 тисяч кілометрів, ще й тому, що в Україні їхні сім'ї, друзі та колеги. У Києві зараз учасник 27-ї антарктичної експедиції, морський біолог Андрій Зотов, який у березні 2022 року достроково залишив станцію, щоб вирушити воювати. 2014-го він як лейтенант запасу приєднався до 28-ї бригади, потім командував взводом. Згодом знову зайнявся наукою, але 2022-го повернувся до своєї бригади, з якою відправився на передову.

Але за словами біолога Вадима Ткаченка, який зараз повертається з експедиції, для Зотова війна вже закінчилась.

"Він отримав п'ять куль і був дуже тяжко поранений, аби воювати далі", - каже Ткаченко.

Нині він працює у Національному антарктичному науковому центрі у Києві та планує знову повернутися до Антарктиди.

Україна веде найдовше метеорологічне дослідження

Незважаючи на війну, українські вчені ні на день не переривали роботу на станції “Академік Вернадський ”. Адже база на Антарктичному півострові була віддана Україні у 90-х Британською антарктичною службою з однією умовою – стежити за погодою, що фіксується тут кожні три години, починаючи з 1947 року. І це найдовше метеорологічне дослідження в Антарктиді, яке в останні роки наочно демонструє потепління клімату, що посилюється. Середні температури сьогодні рідко опускаються нижче -20 градусів, лід тане з небаченою раніше швидкістю, а замість снігу часто йтиме дощ.

Потепління змушує пінгвінів шукати нові місця для гніздування.
Потепління змушує пінгвінів шукати нові місця для гніздування.

За словами Богдана Гаврилюка, минулого року навколо острова вперше не було льоду, а середня температура зросла на 3,5 градуса. І це вже негативно позначилося на живій природі: тюлені тепер не розмножуються, як раніше, навколо бази, оскільки їм потрібна крига, а її немає. Колонії пінгвінів  змінюють місця гніздування, а в морі тепер є бактерії та синьо-зелені водорості.

Вже майже 30 років українські вчені досліджують в Антарктиді якість води, життя тюленів, китів, крилю та фітопланктону – всього, з чого складається морське життя, і що життєво важливо для виробництва кисню та поглинання вуглекислого газу. І це важливий внесок України в розуміння та подолання кліматичної кризи, пов'язаної із глобальним потеплінням.

При цьому і до повномасштабної війни доля української антарктичної програми неодноразово висіла на волосині через брак фінансування на логістику, фрахтування судна, закупівлю продуктів - все це дуже великі гроші, які важко виділялися з державного бюджету. 

Тепер у багатьох і поготів постає питання, навіщо стежити за погодою та вивчати життя тваринного світу Антарктиди, коли країна спливає кров'ю, і всі гроші мають йти на армію. Але, як наголошує Володимир Зеленський, він вдячний полярникам за те, що незважаючи на війну, ми не перестаємо розвивати незалежну українську науку, і кроки її просування теж наближають нашу перемогу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.