Рецепт саламату, рибного пирога та супу з яловичими потрахами
Рецепти першої та другої страви й рибного пирога по-якутськи сподобаються усім прихильникам гастрономічного різноманття. Готувати їх просто. А щоб сподобалось ще більше, Інформатор має для вас смачні поради.
Традиційна кухня якутів має спільні риси з казахською, бурятською, монгольською, й чукотською кухнями. Якути здавна їдять багато риби, страви з субпродуктів (тельбухи, кров'янка, яловичі хвости тощо), люблять напій кумис. Ми сьогодні приготуємо саламату, суп з яловичих тельбухів та рибний пиріг.
Покладіть рибну тушу на робочу поверхню, посоліть, поперчіть та залиште на 30 хвилин. Цибулю дрібно наріжте, її має бути багато, це додасть соковитості рибі. Готове тісто розділіть на частини і надайте кожній форму прямокутника.
Перший пласт тіста укладіть на змащене деко, посипте частиною нарізаної цибулі, розподіляючи її рівномірним шаром. На цибульний шар укладіть розгорнуту тушу риби, на рибу покладіть лавровий лист. І рівномірно посипте другою частиною цибулі.
Укладіть другий пласт тіста і ретельно з'єднайте краї обох пластів. У середині пирога зробіть невеликий отвір для виходу пари під час випічки, щоб пиріг не виплив. Помістіть деко в попередньо прогріту духову шафу і випікайте пиріг. Режими: температура випічки – 200 C.
Час випічки залежить від різновиду риби (це важливо!):
Після закінчення випічки, витягніть деко і накрийте пиріг вологою серветкою, щоб розм'якшити верхню кірку. Подається пиріг прямо на деко, для цього його "відкривають" - зрізаючи по периметру верхню кірку, яку ламають і їдять як хліб.
Порада від Інформатора: найперше рибу очистіть від луски - якщо це осетрина або стерлядь, то тільки зріжте панцирні шипи. Випатрайте, відокремте голову та хвіст, розріжте вздовж хребта - не до кінця, повинен вийти прямокутник. Якщо риба дуже велика, то можна зробити ще розрізи вздовж хребта з обох боків першого розрізу.
Яловичі тельбухи розморозьте, промийте й відваріть, знімаючи піну. Посоліть. Варіть до 3 годин на невеликому вогні, аби виварився увесь жир. Вкиньте в бульйон картоплю, порізану кубиками. Досоліть та трохи збільшіть вогонь.
Змішайте борошно з половиною склянки води та влийте в бульйон. Перемішайте. Вкиньте в суп засмажку з цибулі, порізану кубиками. Наприкінці додайте лапшу. Перемішуйте дуже обережно.
Порада від Інформатора: подавайте з кумисом, кисляком чи айраном.
Калорійна, але дуже смачна та незвичайна страва. Вона з давніх-давен вважається святковою і навіть обрядовою. Якути неодмінно готують її на знакові події - весілля, ювілеї, народження дітей.
Олію або сало топлять на вогні в невеликій каструлі. Всипають у нього борошно. Злегка просмажують та вливають гаряче молоко. Перемішують до однорідності. Далі розбавляють окропом і солять. Весь час приготування страви займає 5-7 хвилин.
Подавайте страву невеликими порціями по 50 г. З огляду на високу калорійність - цього достатньо. Їство виходить ніжно-молочним, а за рахунок додавання води ще й глянсовим.
Порада від Інформатора: борошно для приготування саламата бажано використовувати житнє або ячмінне грубого помелу. Можна змолоти в кавомолці перлову крупу, а також додати до страви часник.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.