Це поширене захворювання може пошкодити суглоби задовго до того, як його виявлять
Все може початися з ломоти в коліні або стегні, коли ви встаєте з ліжка. З часом це поколювання може перетворитися на постійний набряк і біль або зменшення обсягу рухів -все це ознаки захворювання, яке називається остеоартрит або остеоартроз. Але, як і у випадку з багатьма іншими хронічними захворюваннями, лікарі не можуть його діагностувати, доки він значно не прогресує й не почне заважати повсякденній діяльності, пише NYTimes.
Вчені намагаються знайти способи ранньої діагностики остеоартрозу та запобігти або сповільнити розвиток хвороби, від якої страждають понад 500 мільйонів людей у всьому світі. Вони вважають, що пошкодження може початися задовго до появи симптомів. У новому дослідженні вчені виявили молекули, що циркулюють у крові жінок, які можуть слугувати маркерами захворювання за вісім років до того, як рентгенівський знімок виявить зміни в їхніх кістках.
Хвороба вражає хрящ - захисну тканину, яка слугує прокладкою між кістками в суглобах, дозволяючи їм ковзати одна по одній, коли ви ходите, піднімаєтеся сходами або нахиляєтеся, щоб підняти продукти. Вона постійно руйнується під час фізичних вправ і повсякденної діяльності. Але наше тіло зазвичай знає, як відновити себе. Рідина, що оточує суглоби, містить ферменти, тож спеціальні клітини виправляють незначні пошкодження і відновлюють хрящ.
Але цей цикл руйнування та відновлення виходить з ладу у людей з остеоартритом. У деяких пацієнтів ці ферменти можуть бути занадто агресивними, або процес загоєння може бути набагато повільнішим, ніж руйнування хряща. В інших організм відчуває пошкодження або навантаження на суглоби, що призводить до запалення. Запалення повідомляє ферментам, які розщеплюють хрящ, що їм потрібно прийти і видалити зношену тканину. Але якщо організм не може зменшити запалення після завершення "ремонту", це може призвести до подальшого руйнування хряща.
Надмірна вага тіла є одним з найбільших факторів ризику розвитку остеоартриту. Травми, отримані під час занять спортом або повторюваних рухів, також підвищують ризик розвитку остеоартриту, як і стани, що супроводжуються підвищеним запаленням по всьому тілу, наприклад, діабет.
Зрештою, хрящ втрачає здатність пом'якшувати кістки. Це призводить до болю, хрускоту при русі суглобів, зменшення обсягу рухів та набряків. Симптоми остеоартрозу найчастіше проявляються в суглобах, що несуть навантаження, таких як колінні, тазостегнові та нижній відділ хребта. Хоча вони також можуть виникати в дрібних суглобах пальців або стоп.
Коли пацієнт звертається зі скаргами на біль у суглобах, лікар може почати з визначення набряку, перевірки діапазону рухів суглоба та призначення аналізів для виключення інших проблем або типів артриту.
Сучасним золотим стандартом діагностики остеоартриту є рентгенівський знімок, який може показати зміни в структурі суглоба, пов'язані із захворюванням. Чим більше зношений суглоб, тим вужчою стає щілина між кістками.
Та до того часу, як ці зміни з'являються на рентгенівському знімку, суглобу вже завдано шкоди. Рентгенівські знімки також не завжди відповідають тяжкості симптомів або болю, які відчувають пацієнти. У двох пацієнтів може бути однакова величина звуження суглобової щілини - приблизно два-три міліметри на рентгенівському знімку, - але один пацієнт може відчувати сильний біль, а інший - менший.
Саме тому дослідники вивчають біомаркери, які можуть полегшити діагностику остеоартриту. Та поки що можуть знадобитися роки, щоб довести, що аналіз крові є достатньо надійним для його використання в клінічних умовах.
Наразі пацієнтам доводиться покладатися на допоміжні методи лікування болю, такі як грілки, фізична терапія та безрецептурні ліки. Також варто знати, що остеоартрит - це повільно прогресуюче захворювання, щоб вжити заходів для зниження ризику захворювання або уповільнення неминучого зносу суглобів. Відмова від зайвої ваги, активний спосіб життя і збалансована дієта, багата на протизапальні продукти, можуть допомогти підтримати здоров'я суглобів і загальне самопочуття.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.