Перш ніж випрямляти волосся, прочитайте цю статтю! Обережно, нирки можуть відвалитись
В США у 26-річної жінки тричі протягом двох років виникало пошкодження нирок після неодноразового відвідування салону краси заради випрямлення волосся. Крем, який їй наносили містив активну речовину - гліоксилову кислоту. Лікарі кажуть, що цей продукт і спричинив пошкодження внутрішінх органів постраждалої.
Молода відвідувачка салону краси прагнула мати пряме волосся, аби укладати його в модну зачіску. Для цього вона отримувала популярну процедуру з випрямлення волосся у червні 2020 року, квітні 2021 року та липні 2022 року. Раніше у неї не було проблем зі здоров'ям, але в день кожного візиту вона мала блювоту, діарею, лихоманку і біль у спині, пише LiveScience.
Жінка також повідомила, що відчувала печіння на шкірі голови під час процедури випрямлення волосся, а незабаром після неї на її голові з'явилися виразки.
Лікарі обстежили постраждалу й виявили у неї підвищений рівень креатиніну в крові, що свідчило про порушення роботи нирок. Як показала комп'ютерна томографія (КТ), у її сечі була кров. На основі експериментів на мишах лікарі довели, що кислота, яку наносили постраждалій на волосся, всмокталася через шкіру і потрапила в нирки, де, розщеплюючись, спричинила їхнє пошкодження.
"Було б розумно заборонити використання гліоксилової кислоти в цих продуктах і попросити виробників знайти іншу, більш безпечну сполуку", - резюмували медики.
Засоби для випрямлення та розгладження волосся - це популярні косметичні процедури, які тимчасово змінюють форму волокон волосся так, що вони випрямляються і стають менш схильними до кучерявості. Зазвичай випрямляючий розчин наносять на волосся, а потім "запечатують" за допомогою тепла, наприклад, фена.
Ці засоби часто містять токсичну хімічну речовину формальдегід, яка при нагріванні може виділятися у повітря у вигляді газу. Вдихання формальдегіду може викликати побічні ефекти, такі як відчуття печіння в очах і носі, хрипи та нудоту.
Формальдегід також здатен збільшити ризик розвитку певних видів раку, якщо людина піддається впливу високих доз або повторює процедуру протягом тривалого періоду часу. Формальдегід вже був заборонений у Бразилії, Канаді та ЄС.
Останнім часом гліоксилова кислота використовується у засобах для випрямлення волосся як потенційно безпечніша альтернатива формальдегіду. Однак окремі повідомлення натякають на те, що ці продукти можуть бути пов'язані з пошкодженням нирок.
Наприклад, нещодавнє дослідження 26 пацієнтів в Ізраїлі з пошкодженням нирок показало, що одинадцять з них використовували продукти, що містять похідні гліколевої кислоти, хімічної речовини, яка в печінці розщеплюється на гліоксилову кислоту.
Щоб краще зрозуміти зв'язок між гліоксиловою кислотою і пошкодженням нирок, лікарі, які брали участь у нещодавньому дослідженні, провели лабораторний експеримент на мишах. Вони нанесли на спини п'яти мишей засіб для випрямлення, який використовувався в жіночому салоні і містив 10% гліоксилової кислоти. Потім вони повторили ту ж саму процедуру з використанням вазеліну на інших п'яти мишах.
У мишей, які зазнали впливу засобу для волосся, рівень креатиніну в крові був "значно" вищим, ніж у мишей контрольної групи, протягом 28 годин після впливу. Дослідники також виявили, що у мишей, які зазнали впливу, в нирках утворилися щільні відкладення моногідрату оксалату кальцію, на відміну від групи мишей, які отримували вазелін.
"Відомо, що люди метаболізують гліоксинову кислоту до щавлевої кислоти, що зв'язує кальцій, утворюючи кристали оксалату кальцію. Якщо вони накопичуються до досить високих рівнів, вони можуть викликати пошкодження нирок", - пояснили медики.
Кристали в сечі мишей нагадували ті, що спостерігаються у людей, які проковтнули токсичний спирт етиленгліколь, що міститься у антифризі.
"Ці голкоподібні кристали можуть пошкоджувати нирки на мікроскопічному рівні, викликаючи ниркову недостатність при масштабних отруєннях", - резюмували лікарі.
Функція ж нирок постраждалої американки "швидко" покращувалася після кожного відвідування салону, тому в її випадку ефект видається короткочасним.
Тим не менш, її лікарі вважають, що цей випадок має стати попередженням про потенційну небезпеку використання гліоксилової кислоти у засобах для випрямлення або розгладження волосся. Вони кажуть, що таких продуктів слід "уникати". Крім того, їх варто геть "вилучити з ринку".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.