Не бути рабом: як підпорядкувати собі соцмережі - показуємо на дітях

Батькам потрібно бути готовими до опору та не використовувати заборони та ультиматуми

діти підлітки соцмережі гаджети
Встановити деякі розумні обмеження насправді можливо.

Багато дорослих, напевно, були б щасливі, якби соцмережі та месенджери одним чудовим ранком взяли та зникли, а вони нарешті змогли бачити обличчя своїх дітей, які не опущені в екрани гаджетів більшу частину дня. Але, по-перше, соцмережі нікуди не подінуться, а, по-друге, самі ми також досить залежні від них, просто себе зазвичай не так видно. Тому сказати дитині, що я забираю усі твої екрани, бо це шкідливо для твого психічного здоров'я – взагалі не варіант. 

А ось спробувати застосувати прості стратегії здорового використання соцмереж своїми підлітками можна, повідомляє The New York Times.

Крок 1 – разом придумати кордони

Розробіть всією сім'єю загальний медіаплан, який має працювати для всіх. Наприклад, придумайте, де будуть зони без екранів - це може бути обідній стіл чи місце, де сім'я збирається вечорами. Встановіть час без екранів, наприклад, під час виконання домашніх завдань або перед сном. Встановіть правило "по одному екрану за раз", щоб дитина не дивилася одночасно на телефон, планшет і комп'ютер. 

Важливий момент тут - правила мають бути розроблені для всіх членів сім'ї, і дотримуватися їх також повинні все, інакше нічого не вийде.

Дізнайтесь у дитини, які зміни вона вважає можливими: можливо, скорочення використовуваних платформ, а може, встановлення максимальної кількості часу, який вона проводить щодня у соцмережах.

Батькам можуть допомогти додатки, які здатні блокувати певні сайти або встановлювати обмеження часу для роботи на пристроях. 

Завдання батьків - не пропустити змін у поведінці підлітка.
Завдання батьків – не пропустити змін у поведінці підлітка.

Крок 2 - обговорити “час відпустки” у соцмережах

Тільки спершу треба поговорити з дитиною про потенційно шкідливі наслідки надмірного зависання в соцмережах - без звинувачень, “наїздів” та залякувань. Розкажіть про вплив на сон, настрій, концентрацію та самооцінку.

Щодо відпустки від соцмереж, тут треба виходити із ситуації. Якщо у дитини спостерігаються ознаки проблемного використання соцмереж, може знадобитися повна перерва, яка може зайняти від кількох тижнів до кількох місяців. 

Про те, що соцмережі стали проблемою, говорять такі ознаки:

  • зміни у поведінці - уникнення “живих контактів та онлайн-взаємодія з людьми, агресивність чи дратівливість у відповідь на спроби обмежити використання соцмереж, зниження інтересу до інших видів діяльності;
  • емоційні зміни - підвищена тривожність, занепокоєння чи депресія, залежність від лайків та коментарів;
  • зміни у звичках - порушення режиму сну, проблеми з концентрацією;
  • фізичні ознаки - втома очей та проблеми із зором, а також з поставою;
  • соціальні та шкільні проблеми - погіршення успішності, конфлікти з друзями та сім'єю;
  • зміни у догляді за собою - нехтування особистою гігієною, хаотичне харчування.

Якщо все гаразд, можна домовитися про відпустку на один день щотижня і подивитися, що з цього вийде.

Діти сильніше схильні до придушення мелатоніну синім світлом.
Діти сильніше схильні до пригнічення мелатоніну синім світлом.

Крок 3 - домовитись про режим сну

Доведено, що не тільки використання гаджетів перед сном, а й просто їхнє перебування у спальні вночі погіршує і якість, і кількість дитячого сну. І батькам треба розповісти дитині про це. А потім дотримуватись загального для всіх правила - тримати телефони на нейтральній території, а не біля подушки. 

Перед сном пасивне використання, наприклад, перегляд шоу, краще, ніж активне використання - текстові повідомлення або ігри. І краще дивитися на маленькому екрані, ніж на величезному телевізорі, що випромінює більше синього світла. Його вплив пригнічує вироблення мелатоніну, а діти більш чутливі до цього процесу. 

До того ж, поширена серед підлітків практика довше поспати у вихідні теж шкідлива, оскільки це може заважати нормальному сну у будні. Тому важливо дотримуватися часу відходу до сну будь-якого дня тижня, і він не має бути надто пізнім.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube