Перші відомі тварини, у яких з'явилися пальці, походять від риб близько 360 мільйонів років тому
Якщо ви подивитеся на лапи кота, собаки чи навіть кенгуру, то помітите, що вони мають щось спільне з нашими руками. Навіть якщо деякі з них можуть бути зменшені або по-іншому розташовані, всі ці ссавці мають п'ять пальців. Вчені вирішили вивчити питання, чому ми поділяємо цей патерн з нашими пухнастими друзями, навіть якщо еволюціонували в різних умовах.
Ссавці належать до надкласу Tetrapoda, до якого також належать рептилії, амфібії та птахи. Навіть представники цієї групи без традиційних кінцівок мають п'ять пальців у скелеті - кити, тюлені та морські леви мають п'ять пальців на ластах, йдеться в публікації LiveScience.
Існують деякі відмінності. Так, у коней лише один палець, а птахи мають одну зрощену кістку пальця на кінці крила. Проте вчені виявили, що ці тварини починають свій розвиток з п'ятьма пальцями в ембріоні, але ті зменшуються ще до народження. Цей процес значною мірою продиктований генами "нox".
Ці гени кодують білки, що допомагають регулювати активність інших генів, вмикаючи або вимикаючи їх. Вони допомагають забезпечити правильне розташування частин тіла в організмі тварини, коли та розвивається з ембріона. Завдяки цьому процесу ростуть пальці. Залежно від виду тварини, ці "бруньки" можуть або продовжувати рости, або ні. Потім клітини в цьому місці відмирають, утворюючи окремі пальці.
Ніхто не знає точно, коли вперше з'явилася п'ятипала істота. Перші відомі тварини, у яких з'явилися пальці, походять від риб близько 360 мільйонів років тому. Вони мали до восьми пальців. Та існування п'яти пальців у більшості чотириногих вказує на те, що ця ознака є геном або структурою, спільною для організмів, які мають спільного предка.
Спільний предок пояснює, як у ссавців з'явилося п'ять пальців, але не говорить нам, чому. Однією з теорій є каналізація - ідея про те, що з часом ген або ознака стає більш стабільним і менш схильним до мутацій. Якщо певне число працювало протягом мільйонів років, то, згідно з цією теорією еволюції, немає жодних причин його змінювати.
Інші вчені припустили, що оскільки гени еволюціонують протягом мільйонів років, деякі з них стають пов'язаними між собою, тобто зміна одного гена - кількість пальців - може призвести до інших, більш серйозних проблем зі здоров'ям. Але поки що ніхто не запропонував конкретних доказів.
Проте трапляється, що полідактилія - наявність більше п'яти пальців - виникає як мутація у багатьох ссавців, включаючи людину.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.