Кити навчилися обманювати мисливців, а корови остаточно отупіли: вчені зазирнули в мізки тварин

Читать на русском

Не завжди розмір мозку пов'язаний із високим рівнем інтелекту.

Читать на русском
Корова та кашалот
Зараз вчені вважають, що багато тварин, які живуть на Землі, є досить розумними

Не завжди розмір мозку пов'язаний із високим рівнем інтелекту.

Розум тварин може бути дуже вражаючим. Але не завжди розмір мозку пов'язаний із високим рівнем інтелекту. Наприклад, одна тварина, яка мешкає в океані, є володарем найбільшого мозку серед усіх існуючих на Землі істот.

Безперечним володарем найбільшого мозку серед усіх видів тварин є кашалот (Physeter macrocephalus), чий мозок важить близько 9 кілограмів. Наявність такого великого мозку не обов'язково означає високий рівень інтелекту, хоча дослідження 2021 показало, що кашалоти за часів ранніх періодів полювання на них людини, навчилися уникати мисливців. Імовірність успішного полювання для людей знизилася з часом на 60%, пише IFLScience. Вчені вважають, що кашалоти могли якимось чином навчитися не траплятися людині на очі або вони могли передавати інформацію якимось чином своїм родичам про загрозу.

Також необхідно враховувати структуру мозку. У ньому є така частина, що відповідає за рух, рівновагу, відстеження та за деяку пам'ять. У кашалота вона становить близько 7% від загальної маси мозку, тоді як у людини вона займає 10%, але вага людського мозку становить у середньому 1,4 кг.

При виборі найбільшого мозку слід враховувати загальний розмір тіла тварини. Наприклад, за співвідношенням розміру тіла та розміру мозку перше місце у світі займають мурахи роду Brachymyrmex. Мозок цих мурах становить 12% загальної маси тіла, що становить 0,049 міліграма. Це узгоджується з так званим правилом Галлера: чим більше тварина за загальним розміром, тим менше буде співвідношення мозку та тіла.

"Оскільки розмір мозку залежить від розміру тіла, у найменших тварин мозок відносно найбільший", - розповів Вульфіла Гроненберг, професор нейробіології в Університеті Арізони.

У той же час вчені з'ясували, що, наприклад, каліфорнійський морський лев, хоч і відомий своїми трюками, має невеликий мозок у порівнянні з масою тіла. З іншого боку, у людей і дельфінів тіла мають менший розмір, але мозок більший. Крім того, існує цікавий феномен синдрому одомашнення, коли розмір мозку одомашнених видів менше, ніж у диких побратимів. Наприклад, ті ж корови мають дуже маленький мозок.

Що стосується наземних жителів, то слони мають найбільший мозок серед усіх наземних ссавців і демонструють високий рівень соціального та емоційного інтелекту та пам'яті. Але є ще й птахи. Наприклад, представники сімейства вранові, куди входять ворони, сороки, галки та деякі інші види, дуже розумні, як свідчать дослідження. Ворони такі ж розумні, як і шимпанзе, незважаючи на різницю у розмірі мозку.

"Абсолютний розмір мозку - це ще не все. Ми виявили, що вранові птахи діють так само добре, як людиноподібні мавпи, незважаючи на те, що їхній мозок набагато менший", - сказав автор дослідження Джан Кабадайї.

Як і у випадку з більшою частиною тваринного світу, тварини та їх мозок можуть мати практично всі можливі масштаби та розміри, при цьому численні дослідження вивчають взаємозв'язок між розміром мозку та інтелектом. У будь-якому випадку кашалоти на першому місці, оскільки у них найбільше сірої речовини з усіх тварин, які коли-небудь існували на Землі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.