Ель-Ніньо починає слабшати, але поки що океан практично кипить
Лютий 2024 року готується стати найспекотнішим в історії спостережень, побивши максимальну кількість температурних рекордів на суші та в океанах по всьому світу. За словами кліматолога, у першій половині поточного місяця у 140 країнах світу було побито щомісячні рекорди спеки. Ріст в останні тижні веде до потепління на 2 градуси вище за доіндустріальний рівень.
За словами кліматолога Максиміліано Еррери, з 5 по 11 лютого у Південній Африці, Саудівській Аравії, Таїланді, Індонезії, Казахстані, Колумбії, Японії, Північній Кореї, на Мальдівах та у Белізі станції моніторингу зареєстрували історичні температурні максимуми, пише The Guardian. Еррера зазначив, що в Марокко в один із днів лютого 12 метеостанцій зафіксували температуру 33,9°C, що не тільки стало найвищим показником для будь-якого зимового місяця, а й виявилося на 5°C вищим за середню температуру в липні. Вчений назвав цей та інші сплески "повним безумством".
"Планета нагрівається темпами, що прискорюються. Ми спостерігаємо швидке підвищення температури в океані, найбільшому резервуарі тепла в кліматі", - сказав доктор Джоел Хірші, заступник керівника відділу моделювання морських систем у Національному океанографічному центрі Великобританії. "Амплітуда, на яку були побиті попередні рекорди температури поверхні моря в 2023 році, а тепер і в 2024 році, перевищує очікування, хоча розуміння того, чому це відбувається, є предметом досліджень, що продовжуються".
А вчений з Берклі Зік Хаусфатер сказав, що ріст в останні тижні веде до потепління на 2 градуси вище за доіндустріальний рівень, хоча це має бути коротким піковим впливом Ель-Ніньо, якщо воно піде шляхом попередніх років і почне охолоджуватися в наступні місяці.
"Минулий рік настільки перевершив очікування, що важко бути настільки впевненим у підходах, які ми використали для таких прогнозів у минулому", - сказав він. "Я сказав би, що лютий 2024 року є фаворитом на побиття попереднього рекорду, встановленого в 2016 році, але на даний момент це ні в якому разі не вирішено, оскільки погодні моделі припускають, що глобальні температури знову впадуть наступного тижня".
Висока температура спостерігається на поверхні океану. За словами фахівця з ураганів Майкла Лоурі, в Атлантиці в середині лютого вода виявилася такою ж теплою, як і в середині липня. Експерт додав, що ситуація є неймовірною.
Дослідники сходяться на думках, що аномальна спека обумовлена сильним проявом кліматичного феномену Ель-Ніньо. Але Ель-Ніньо зараз слабшає, що має знизити температуру в екваторіальній частині Тихого океану з кінця весни чи початку літа. Якщо Північна Атлантика в цей час залишиться теплою, це може віщувати інтенсивну ураганну діяльність, попередила Хірші. Такі ризики збільшуватимуться з кожним роком, якщо не буде скорочено викиди вуглекислого газу в результаті діяльності людини і не припинено вирубування лісів, уклали вчені.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.