Нам усім загрожує дофамінова пастка: і мало, хто хоче її позбутися

Але що це означає?

Дофамін, психологія, мозок, здоров'я, корисні поради
Всі ми час від часу потрапляємо в дофамінову пастку.

Перегляд телевізійних шоу, дум - скролінг у соціальних мережах, надмірні ігри. Усі ці способи поведінки пов’язані з потраплянням у так звану дофамінову пастку. Але що це означає, і яка роль дофаміну в нашій компульсивній поведінці. На це питання відповіли експерти IFLScience.

Що таке дофамін

Дофамін є однією з головних сигнальних молекул у мозку. Він включається, як винагорода і гарантує гарне самопочуття, але насправді він бере участь у багатьох речах: у русі, навчанні та навіть у виробництві грудного молока. Дофамін також пов’язаний із залежністю, якщо ми говоримо про компульсивну поведінку, що приносить нам миттєве задоволення.

Свайп як залежність

Ось де з’являється теорія "дофамінової пастки". Кожного разу, коли ви прокручуєте стрічку або переглядаєте цікавий епізод серіалу, ви отримуєте невелику дозу корисного дофаміну. А потім ще один. І ще один. І ще ...  Але це швидко супроводжується падінням загального рівня дофаміну. Тобто з часом ми маємо зворотний ефект. 

"Наш мозок компенсує це, опускаючи нас все нижче і нижче", - пояснює психіатр Анна Лембке, яка вивчає залежність та епідемію опіоїдів, а також є авторкою книги "Нація дофаміну: пошук балансу в епоху поблажливості".

Відтак, щоб отримати новий дофамін, ви продовжуєте скролити. Але все стає тільки гірше. Саме так працює людський мозок.

Дофамін і залежність

Дофамін вперше був пов’язаний із залежністю в 1970-х роках, коли дослідники виявили, що щури примусово стимулюють дофамінові ділянки мозку за допомогою електрики. Спочатку залежність розглядалася лише в контексті зловживання психоактивними речовинами. Рівень дофаміну в мозку підвищується у відповідь на більшість наркотиків, що викликають звикання. Й навіть ті, що безпосередньо не діють на дофамінергічну систему.

Цей викид дофаміну дозволяє несвідомо навчитися зв’язку між поведінкою та контекстами, які призвели до приємного досвіду. При повторному вживанні дофамін асоціюється з такою поведінкою, підсилюючи поведінку пошуку наркотиків, яка стає звичною. Лише в 2010-х роках залежність розширили, щоб включити те, що зараз відомо як поведінкова залежність.

Соцмережі як пастка 

При цих розладах підвищення дофаміну посилює певну поведінку, наприклад, азартні ігри, ігри та покупки, роблячи їх звичними, навіть компульсивними. Соціальні подразники, як-от усміхнені обличчя, повідомлення та, можливо, навіть лайки й сповіщення, теж можуть активувати нашу дофамінергічну систему. Було виявлено, що у мишей рівень дофаміну спонтанно підвищується під час певних моделей поведінки, і ця поведінка з більшою ймовірністю повторюється знову і знову. Це показує, що дофамін може посилити будь-яку незначну поведінку та зробити її звичною.

Залежності також визначаються їхнім шкідливим впливом на психічне та фізичне здоров’я – і на нашу наполегливість у поведінці, попри негативні наслідки. Нескінченний скролінг пов’язують із погіршенням психічного здоров’я, особливо у підлітків, порівнюючи його з іншими формами залежності.

Сонце замість екранів 

Тож, можливо, настав час знайти вихід з "пастки". Регламентуйте час, який проводите у соцмережах - протягом, скажімо трьох місяців чи півроку. Цього має бути достатньо, аби дофамінові зв'язки у мозку змінилися. Замість безперервно скролити стрічку - зустріньтеся з друзями, прогуляйтеся парком, посидьте біля озера, влаштуйте пікнік на природі чи позасмагайте на сонечку.

Згадайте, що вам колись було цікаво й поверніться до старих хобі - чи придумайте нові. Більше спілкуйтеся з близькими офлайн. Не переглядайте всі серії улюбленого серіалу за один день. Цінуйте себе, свої емоції та саме життя!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube