Як коректно відповісти на дебільний пост у соцмережі, щоб не втратити друзів

Соцмережі - місце, де перетинається безліч точок зору, саме для цього вони й створені.

Соцмережі, Facebook, Instagram, фейки, сварка, скандал
Як полемізувати без образ.

Ваша найкраща подруга чи старий фейсбучний приятель опублікували у соцмережі щось політичне й провокативне. Ви категорично не погоджуєтеся з такою точкою зору, а чужі "докази" здаються вам у кращому випадку - спекулятивними, а в гіршому - схожими на теорію змови. Знайома ситуація, чи не так.

"Що робити, коли бачиш, що близька подруга, яка вважає себе поборницею правди і справедливості, публікує щось не лише неправдиве, але й таке, що шкодить добросовісній аргументації в цілому. І чи не варто їй повідомити про це своїх підписників", - запитують мережеві юзери.

На тлі сучасних стрімких і часто трагічних подій, що зумовлюють стан підвищеного стресу для всіх українців, може статися, що обговорення чутливих точок зору і спроба переконати друзів в будь-чому призведе до поглиблення непорозуміння чи навіть розриву стосунків. То як бути в таких випадках, коли між вами пробігла чорна тінь незгоди, а втрачати дружбу не хочеться. Інформатор розібрався у цьому питанні. 

Що говорять психологи 

Психологи схиляються до думки, що основна проблема полягає не в тому, що саме ми повідомляємо, а в тому - як ми це робимо. Якщо ви бачите фейк - є сенс повідомити про це - приватно та публічно. Однак робити це варто стримано, з усією повагою до адресата. Адже всі ми люди, можемо помилятись і маємо право на власну точку зору та навіть помилки.

Аби нікого не образити та не сповокувати скандал, натомість переконати перевірити інформацію тощо - аргументуйте власні доводи спокійно і вичерпно. В такому випадку є шанс, що врешті решт, коли ваші друзі зрозуміють, що були неправі (якщо це, звісно, станеться), то вони не тільки не ображатимуться на вас, але і будуть вам вдячні. З незнайомцями варто спілкуватись загалом за тією ж схемою. 

Подібна тактика спрацює, якщо ваші близькі або потенційні фейсбук-френди серед опонентів помилились випадково. Якщо ж вони з якоїсь причини, на превеликий жаль, мають на меті свідому дезінформацію інших користувачів - навряд чи вам вдасться переконати їх у їхній неправоті чи змусити публічно покаятись/вибачитись. Не варто вимагати цього у різкій формі. 

Єдине, що можна зробити за таких обставин - це опублікувати свідчення неправди, проте будьте готові, що ваші стосунки все ж таки зіпсуються. 

Не варто сваритись через різне бачення ситуації.
Не варто сваритись через різне бачення ситуації.

Що думають соціологи

А от соціологи наполягають, що прозорі публічні обговорення тих чи інших точок зору є корисними для розвитку суспільства в цілому. Саме таким чином можна дійти згоди чи обрати кращі ідеї з представленого поля плюралізму думок (множинності точок зору). 

Відчуження через помилкові політичні судження особливо шкідливе, тому що воно розриває зв'язки, необхідні для обміну думками про політику в соціальних мережах, переконані фахівці. Обмін думками є центральною частиною політичної участі - він дозволяє користувачам соцмереж поступово змінювати думки один одного, вважають соціологи.

Як коректно висловлювати власну думку в соцмережах

Якщо ви хочете донести власну точку зору до когось конкретного, найкраще спершу тегнути саме цю людину, це унеможливить будь-яку плутанину. Далі величезне значення має елементарна ввічливість, не забувайте звертатись до людей на ім'я, вітайтесь, якщо це доречно за контекстом листування, не звертайтесь до незнайомців на "ти", а з друзями намагайтесь говорити в довірливому тоні, не видаючи в публічному просторі особистих секретів тощо.

Говоряче про суб'єктивне, підкреслюйте той факт, що ті чи інші речі є такими чи інакшими виключно на вашу думку чи на ваше переконання. Це створить в опонента відчуття поваги до його особистої точки зору. Не нав'язуйте, а пропонуйте власні тези, спробуйте коректно продемонструвати причинно-наслідкові зв'язки чи логічність близького вам контексту. Пишіть про факти, а не про особисті якості людей, з якими ведете розмову. Викладайте фактаж стисло, з обмеженим емоційнмм супроводом.

В жодному разі не проявляйте агресію, не переходьте на особистості, не ображайте та не принижуйте честь і гідність інших користувачів. Якщо ображають вас - не відповідайте тією ж монетою, а просто поясніть співрозмовникам, чому це неприйнятно. Натомість пожартуйте і поставте смішний смайл. Усмішка здатна розрядити обстановку не тільки офлайн, але й онлайн. Подякуйте опонентам та співрозмовникам за дискусію.

У разі зіткненя з інтернет-булінгом (погрози в приват тощо) повідомте кіберполіцію. Якщо вам пишуть надокучливі коментарі після прохання не турбувати, висловленого в межах загальноприйнятої етики, - заблокуйте користувача. 

Сім разів перевір, один раз пошир

І ще одне, не менш важливе: перш ніж щось комусь доводити, проведіть фактчекінг, тобто перевірте правильність даних, якими оперуєте, щонайменше в трьох джерелах. За словами заступниці керівника проєкту VoxCheck Світлани Сліпченко, звичку перевіряти інформацію можна виробити, так само як чистити зуби. Про інформацію у фейсбуці, інстаграмі, вайбері чи телеграмі Світлана Сліпченко каже так: сім разів перевір, один раз пошир!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube