Може і ви лоханулися: у мережі спливли тридцять тисяч фейків про гормон стресу

Чи справді так званий гормон стресу кортизол є таким вже лиходієм для здоров’я, яким його дехто вважає.

Стрес, кортизол, гормони, здоров'я
Люди звинувачують кортизол в усьому, від постійної втоми до набряків на обличчі.

Минулого року зросла кількість відео про явні симптоми високого кортизолу та ймовірні способи його виправлення. Кожен, хто нещодавно натрапив на "оздоровчий" бік TikTok, безсумнівно, бачив відео про кортизол. В ньому люди стверджують, що дисбаланс кортизолу відповідає за всі види проблем зі здоров’ям, пише IFLScience. Та чи так це насправді, розбирався Інформатор. 

Фейки в мережі 

Тема кортизолу нині надпопулярна в Інтернеті. За останні три місяці було розміщено 30 тисяч публікацій у TikToks із тегом #cortisol, що набрали колосальних 529 мільйонів переглядів. Пошукові запити "рівень кортизолу" в Google також зросли з початку цього року. Але, на жаль, більшість інформації про гормон в мережі є простою дезінформацією.

Згідно з деякими з найпопулярніших із цих відео, високий рівень кортизолу може бути причиною здуття живота та набряклості обличчя, що часто називають "кортизоловим животом" і "кортизоловим обличчям", втоми після обіду, легкої появи синців, неможливості чітко мислити, і цей список можна продовжувати нескінченно. Ці симптоми можуть бути результатом безлічі інших речей – анемії, недостатнього сну/їжі/води, менструації. Попри те, що багато хто вказує пальцем на кортизол, для переважної більшості людей цей гормон навряд чи є відповідальним за те, що згадані симптоми спостерігаються в них на постійній основі.

Що таке кортизол

Кортизол - це гормон, який виробляють надниркові залози, розташовані на верхній частині нирок. Він досить універсальний з погляду функцій, які виконує в організмі - ті варіюються від зменшення запалення до посилення розщеплення глюкози. Та кортизол, можливо, найбільш відомий як "гормон стресу". Це тому, що він виділяється як частина реакції організму на стрес. Кортизол допомагає залишатися у стані підвищеної готовності, активізуючи функції, які нам потрібні в цих умовах. Решту часу, коли ми не відчуваємо стресу, рівень кортизолу в організмі змінюється протягом дня, зазвичай досягаючи максимуму вранці та знижуючись до мінімуму вночі.

Клінічно високий рівень кортизолу - рідкість 

Насправді ж клінічні прояви високого рівня кортизолу зустрічаються вкрай рідко. Одним з клінічних станів підвищеного кортизолу є синдром Кушинга, який виникає через надлишок кортизолу в організмі протягом тривалого періоду часу. Причиною цього може бути пухлина гіпофіза чи надниркових залоз або тривале приймання стероїдних препаратів. Одним з його симптомів може бути опухле обличчя, але є й багато інших, таких як жировий горб між плечима, м’язова слабкість, тонка шкіра, нерегулярні місячні та зміни настрою. Й хоча деякі з них згадуються в TikTok, малоймовірно, що всі, хто ідентифікує себе з ними, мають синдром Кушинга. Це рідкісне явище, за оцінками, щороку вражає лише приблизно 40–70 людей з кожного мільйона.

Важливо зазначити, що багато способів, за допомогою яких оздоровчі відео рекомендують боротися з високим рівнем кортизолу, насправді не матимуть значення, якщо у вас синдром Кушинга. Прогулянка, більше сну та заміна кави на воду можуть допомогти відчувати менше стресу. Але якщо у вас справді клінічно високий рівень кортизолу, потрібне більш цілеспрямоване лікування (залежить від причини), наприклад хірургічне втручання або зміна ліків.

"Людям, у яких немає таких захворювань, не потрібні ніякі вигадливі добавки – це нормально, коли кортизол змінюється протягом дня, і організм здатний тримати це під контролем, навіть якщо день дещо напружений", - наполягають лікарі.

Кортизол і ліки

Окрім захворювань, таких як хвороба Кушинга, причиною деяких симптомів, пов’язаних з підвищенням рівня кортизолу в організмі, можуть бути рецептурні кортикостероїди. Ці препарати діють як протизапальні та можуть використовуватися для ряду різних станів. Вони містять синтетичні версії кортизолу, тому, якщо вам доведеться приймати їх протягом тривалого періоду часу, ви можете почати помічати деякі фізичні наслідки високого рівня кортизолу, наприклад, округлення обличчя та синці на шкірі. В такому разі вам слід проконсультуватися зі своїм лікарем. 

Клінічно високий кортизол буває рідко, тому не лікуйтеся, спираючись на поради з ТікТок..
Клінічно високий кортизол буває рідко, тому не лікуйтеся, спираючись на поради з ТікТок.

Низький рівень гормонів

Інший спосіб, у який деякі відео про високий рівень кортизолу надають дезінформацію, полягає в тому, що деякі з перерахованих там симптомів насправді можуть бути ознаками нижчого рівня кортизолу:

  • як-от втома,
  • поганий настрій,
  • м’язова слабкість.

Клінічно низький рівень кортизолу часто є ознакою захворювання, яке називається хворобою Аддісона, або недостатністю надниркових залоз. В результаті вони не виробляють достатньо кортизолу або іншого гормону - альдостерону. Проте це також доволі рідкісний стан - ця хвороба зустрічається в 100 - 140  людей з кожного мільйона.

Здавайте аналізи

Тож, якщо ви не впевнені, чи є причиною ваших проблем зі здоров’ям кортизол, краще не намагайтеся вирішити їх самостійно, та ще й за допомогою соцмереж. Адже отримувати поради щодо здоров'я з TikTok може бути небезпечно, переконані медики. Єдиним способом дізнатися напевно залишається зустріч з лікарем та аналізи, щоб підтвердити рівень кортизолу лабораторно.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube