Майже 700 нападів на човни: вчені зрозуміли, чому оскаженіли іберійські косатки

Читать на русском

Поведінка косаток викликала в Інтернеті появу мемів про комуністичне повстання проти надбагатих

Читать на русском
Кити, косатки, море, океан, аварія, зіткнення
Вчені вважають, що поведінка китів не є агресивною.

Поведінка косаток викликала в Інтернеті появу мемів про комуністичне повстання проти надбагатих

Вчені, які вивчають китів, нарешті пояснили загадкове зростання кількості "нападів" косаток на човни. В листопаді 2023 року в Гібралтарській протоці касатки потопили польську яхту, про що Інформатор вже писав. З 2020 року, коли вперше зафіксували таку поведінку, повідомлялося про понад 600 нападів. Нещодавно вчені опублікували звіт про зростання кількості косаток, які таранять човни біля Піренейського півострова, пише IFLScience.

З 2020 року невелика група косаток біля Піренейського півострова, так звані іберійські косатки, взаємодіяла з суднами біля берегів Марокко, Іспанії та Португалії щонайменше 673 рази - набагато більше, ніж у попередні роки. Ці взаємодії, як правило, не закінчуються добре для суден, оскільки таранна поведінка в основному спрямована на вітрильники середньої довжини. Як правило, вони менші 12 метрів та мають лопатеві керма.

Ця ескалація спостерігається й у південній популяції косаток в США, де ссавці граються з морськими свинями в гавані, по суті, вбиваючи їх. Занепокоєні безпекою суден та китів, які перебувають під загрозою зникнення, уряди Іспанії та Португалії замовили звіт про поведінку косаток, який нарешті оприлюднили. Звіт - результат семінару між біологами та урядовцями - пояснює поведінку китів та пропонує поради.

Чого хочуть косатки

Хоча поведінка косаток викликала в Інтернеті появу мемів про "комуністичне повстання проти надбагатих", у звіті підкреслюється, що ця поведінка навіть не є агресивною. Насправді, поведінка, швидше за все, грайлива і є результатом того, що у косаток з'явилося трохи більше вільного часу.

"У світлі наявних спостережень і звітів про взаємодію (...) семінар дійшов висновку, що немає жодних доказів того, що взаємодія між іберійськими косатками і суднами є агресивною з боку китів", - написала команда у звіті.

Така поведінка має більше спільного з примхами, що спостерігаються в інших місцях, і, схоже, пов'язана з грою або спілкуванням. Вона, можливо, заохочується нещодавнім збільшенням чисельності та доступності здобичі, що скорочує час, необхідний для харчування. А також зменшенням негативних взаємодій з рибальством, дійшли висновку в комісії. Адже косатки часто демонструють тенденції до нової поведінки, що час від часу набуває нових форм. Деякі популяції навіть можуть розвивати незвичайні і тимчасові поведінкові "примхи", без особливої мети, додали вчені. 

Лосось замість капелюха

У 1987 році, наприклад, у групі косаток на північному сході Тихого океану одна самка почала носити на носі мертвого лосося. Така поведінка поширювалася протягом наступних 5-6 тижнів, і до кінця цього періоду косатки з її власної та двох інших зграй носили "капелюхи" з мертвого лосося. Потім, несподівано, ця примха закінчилася. За винятком кількох випадків наступного літа й її короткого відродження у 2008 році.

Самці ж в іншій групі китів час від часу проходять через періоди "ритуального тарану або зіткнення головами", причому ця поведінка зникає і з'являється знову навіть через десятиліття. 

Човни, менш цікаві для китів

Розуміння того, що поведінка китів не є агресивною, допоможе зменшити потенційно небезпечні взаємодії. Спроби відлякати китів - хоча вони також є незаконними через те, що кити перебувають під загрозою зникнення - ймовірно, посилюють їхню поведінку і підвищують ризик пошкодження суден.

Вчені запропонували кілька способів зменшити взаємодію з тваринами. По суті, цього можна досягти, зробивши човни менш цікавими для китів. Група китів десятиліттями плавала біля малих рибальських суден у Марокко без таких от небезпечних взаємодій, можливо, через те, що їхні керма їм були нецікаві.

Кермо планують модифікувати, аби зробити його абразивним чи нерівним. Це не пошкодить китів, і зможе зробити судна нецікавими для них. Випробування цього методу відбудуться влітку.

"Відійдіть від китів якомога швидше, принаймні на 2-3 км від місця, де ви їх зустріли, або до узбережжя, або до місця, де порятунок може бути прискорений. Це не гарантує припинення взаємодії або запобігання пошкодженням, але може зменшити їхню ймовірність. Моряки повинні попереджати владу, як тільки починається зіткнення, що допоможе скоротити час реагування для порятунку в разі необхідності", - додали в повідомленні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.