Чорнобильські кабани підкинули вченим завдання: ті прийняли виклик

На відміну від свиней, олені давно вже позбулися радіації, скачуть лісами і горя не знають

Кабани та трюфель
М'ясо дикого кабана з Чорнобиля все ще напрочуд радіоактивне

Чорнобильські кабани були предметом давньої наукової загадки. Тоді як радіоактивність оленів у цьому регіоні за десятиліття передбачувано знизилася, дикі кабани залишилися напрочуд радіоактивними. Та вчені нарешті розгадали чорнобильський "парадокс дикого кабана". 

Виявляється, ці українські свині зазнали опромінення не тільки внаслідок сумнозвісної катастрофи 1986 року, а й внаслідок випробувань атомної бомби 1960-х років, пише IFLScience. Ця радіоактивна загадка була вирішена групою вчених Віденського університету і Ганноверського університету Лейбніца, яким вдалося відстежити походження радіоактивності за допомогою новітніх вимірювань.

Як відомо, чорнобильська катастрофа 1986 року викинула значні кількості цезію-137, радіоактивного ізотопу з періодом напіврозпаду трохи більше 30 років. Оскільки з моменту інциденту минуло понад три десятиліття, можна було б очікувати, що рівень ізотопу впаде щонайменше на 50%. Проте цього зниження не спостерігається в м'ясі дикого кабана: рівень радіації залишався майже постійним протягом останніх 30 років.

Згідно з дослідженням, причиною високої радіоактивності кабанів став цезій-135 - радіоактивний ізотоп із тривалим періодом напіврозпаду. 

"Оскільки він має такий тривалий період напіврозпаду і рідко розпадається, його не можна просто виявити за допомогою детекторів радіації. Доводиться працювати з мас-спектрометричними методами і йти на відносно великі зусилля, щоб точно відрізнити його від інших атомів", - пояснив професор Георг Штайнгаузер, експерт з радіації, який перейшов з Ганноверського університету імені Лейбніца до Віденського університету у 2022 році. "Тепер нам це вдалося".

Однак виникає питання, чому кабани постраждали, а олені або інші дикі тварини, мабуть, ні. Справа в тому, що цей ізотоп виявився присутнім у тканинах тварин через ґрунтові трюфелі, якими харчуються кабани. Цезій просочується в ґрунт повільно, що дає змогу трюфелям вбирати його поступово. Таким чином, кабани, вживаючи підземні гриби, отримують дозу радіації з різних джерел, що підтримує стабільний рівень їхньої радіоактивності протягом довгого часу. У оленів же, які не вживають трюфелі, рівень радіації знизився з часом. Це пов'язано з тим, що олені харчуються іншою рослинністю, яка не так сильно забруднена радіацією. 

"Якщо скласти всі ці ефекти, можна пояснити, чому радіоактивність оленячих трюфелів, а потім і свиней, залишається відносно постійною протягом багатьох років", - додав Штайнхаузер. "Наша робота показує, наскільки складними можуть бути взаємозв'язки в природних екосистемах, але також і те, що відповіді на такі загадки можна знайти, якщо ваші вимірювання досить точні".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube