Чи потрібно псу ставати веганом: усе - суперечка закрита наукою

Більшість власників, собаки яких є веганами, вегани самі! Така захопленість ідеєю веганства може впливати на оцінку стану тварини після дієти

Тварини, природа, дієта, собаки, власники, корисні поради, здоров'я
Опитування власників про стан їхніх улюбленців може мати упереджені дані

Кілька років тому зявилося дослідження, в якому йшлося про буцімто беззаперечну користь веганських дієт для собак. Мовляв, немає нічого здоровішого для чотирилапих. Та новий експеримент вчених спростував цей висновок. Насправді ж виявилось, що зв'язок між дієтою та здоров'ям собаки, ну або, точніше, думкою власника про здоров'я собаки, - в кращому випадку мінімальний, пише ScienceAlert.

Тут слід розібратися, як проводилися попередні дослідження веганського собачого харчування, і чому вчені мають різні погляди на цю тему. На сьогоднішній день є кілька опублікованих досліджень про вплив веганського корму на здоров'я собак. Деякі з них відстежують різні показники здоров'я собак, які харчуються згідно веганської дієти.

Найдовшим було 12-місячне дослідження, опубліковане в 2024 році, в якому 15 собак їли сухий корм, виготовлений з рослинних інгредієнтів. Усі собаки залишалися здоровими, і не було виявлено жодних очевидних негативних наслідків. Та оскільки не було контрольної групи, складно припускати, що саме це означає, - чи рослинна дієта є кращою за звичайну.

Висновки зі слів власників 

Деякі дослідження стверджують, що собаки, яких годували веганською їжею, мали кращий стан здоров'я порівняно з іншими типами їжі. Ці дослідження ґрунтуються лише на даних опитувань власників собак, їхніх спогадах та враженнях, а не, скажімо, на хімічних даних аналізів реального стану тварин. 

Найбільше з таких опитувань, опубліковане у 2022 році, зібрало дані від понад двох тисяч власників собак. Воно включало інформацію як про власників, так і про їхніх песиків, включаючи, тип їжі, якою ті харчуються. Власників попросили пригадати деталі ветеринарного обслуговування їхніх тварин. Наприклад, кількість візитів до ветеринара, а також повідомити, наскільки здоровою, на їхню думку, є їхня собака. Результати цього дослідження показали, що собаки, яких годували веганською дієтою, почувалися краще, ніж ті, яких годували звичайною дієтою.

Проте статистичний аналіз не враховував вплив інших факторів, таких як вік, порода собаки чи характеристики власників. Натомість подальший аналіз перевірив вплив інших змінних власника і собаки, а також дієти песиків. Він врахував вік, стать і рівень освіти власника, а також стать, породу, вік собаки, те, чи була вона кастрована й змінні ветеринарної допомоги.

Упередженість зі знаком +

Виявилось, що думка власників про стан здоров'я собаки найсильніше пов'язана з віком тварини: власники молодших собак повідомляли, що їхні собаки мають кращий стан здоров'я. Собаки з медичними проблемами частіше відвідували ветеринара разом з власниками. Та зв'язок між веганським кормом для собак і станом їхнього здоров'я був мінімальним у всіх моделях, а отже як тільки ви берете до уваги інші змінні, ефект веганського корму для собак зникає.

зв'язок між веганським кормом для собак і станом їхнього здоров'я
Зв'язок між веганським кормом для собак і станом їхнього здоров'я - мінімальний!

Цікаво, що більшість власників, собаки яких мали веганську дієту, самі її дотримувалися. А отже, ці люди могли просто переносити власні переконання на висновки, які робили щодо того, що для їхніх собак - найкраще. Між тим, не існує значущого зв'язку між годуванням веганською їжею та здоров'ям собаки. Натомість, інші змінні, ймовірно, є набагато важливішими. Крім того, більшість комерційних веганських кормів для собак розроблені так само, як і звичайні раціони.

"А отже, не було виявлено жодних серйозних проблем зі здоров'ям, пов'язаних з годуванням собак веганськими раціонами. Але ж докази також не свідчать й про те, що це має якусь значну користь для їхнього здоров'я", - дійшли висновку експерти. 

Зрештою, найважливіше для здоров'я собаки - правильно скласти раціон, щоб він задовольняв усі основні потреби в поживних речовинах, згідно з науково обґрунтованими рекомендаціями.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube