Шквал заряджених частинок у травні зіткнувся з магнітосферою Землі, яка спрямувала їх уздовж силових ліній магнітного поля до полюсів, породжуючи на шляху яскраві полярні сяйва
У травні 2024 року на Землю обрушилися потоки заряджених частинок від кількох потужних спалахів на Сонці, які спровокували магнітні бурі. І через них виникли полярні сяйва, але на цьому вони не закінчилися. Якщо ви хочете побачити ще одне північне сяйво, будьте готові в перший тиждень червня.
Найпотужніша геомагнітна буря на Землі за більш ніж два десятиліття сталася в період з 10 до 12 травня, пофарбувавши небо барвистими полярними сяйвами на півдні, аж до Флориди і Мексики, що є вкрай рідкісним явищем, пише Live Science. Це стало результатом щонайменше п'яти сонячних бур, що обрушилися на Землю одночасно, і всі вони виникли з масивної сонячної плями, відомої як активна область 3664 (також званої AR3664 і AR13664), темної плями на Сонці, яка у понад 15 разів ширша за Землю.
Оскільки Сонце обертається навколо своєї осі один раз на 27 днів, сонячна пляма зникла з поля зору приблизно через тиждень, але вона не припинила виробляти сонячні спалахи. Тому AR3664/AR13664 знову стане видимим у міру обертання Сонця - і він знову буде звернений до Землі під час молодика 6 червня. Він зійде рівно через 27 днів після 10 травня, тому будьте насторожі кілька ночей до і після цієї дати. А щоб краще побачити полярні сяйва, вам треба піти подалі від хмар і міських вогнів.
Сонячна пляма знову з'явиться наприкінці травня/початку червня, але коли сонячна пляма досягне центру Сонця, система Сонце-Земля буде найбільш пов'язана. Саме тоді наша планета, найімовірніше, зазнає впливу сонячної погоди, що потенційно може призвести до нового прояву полярних сяйв на низьких широтах.
"Саме тут були зроблені всі ці великі спалахи", - сказав Френч. "Але теоретично, якби у вас було досить сильне виверження, навіть якщо воно сталося лівіше від центру Сонця, ми все одно могли б отримати перевагу від цього впливу".
Проте навіть після червневого молодика у вас все ще можуть бути інші шанси зловити полярне сяйво в цьому році. Сонячні плями з'являються частіше і викликають потужніші сонячні спалахи під час піку 11-річного циклу сонячної активності, відомого як сонячний максимум. Вчені підозрюють, що максимум поточного циклу, можливо, вже почався, і він вдарить по нас раніше і сильніше, ніж передбачалося. Однак ми не зможемо визначити точний час максимуму доти, доки він не закінчиться і сонячна активність, нарешті, знову не вщухне.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.