Хлопчик, який розбив 3500-річний глечик, знову повернувся до музею
Розбивання рідкісного музейного артефакту, вік якого налічує тисячі років, напевно потягне за собою щонайменше довічну дискваліфікацію. Проте чотирирічний хлопчик, який випадково розбив рідкісну 3500-річну вазу в музеї Хехта в ізраїльському місті Хайфа, був запрошений організаторами виставки, щоб подивитися, як її ремонтуватимуть. Це був один із небагатьох контейнерів такого розміру і з того періоду, який був все ще цілим, коли його виявили.
Хлопчик Аріель розглядав стародавні артефакти музею, коли його мати Анна на мить відвернулася. Потім пролунав гуркіт, рідкісна 3500-річна банка розбилася об землю, і її син стояв над нею, приголомшений, пише The Guardian. Глечик бронзового століття експонувався в музеї Хехта в Хайфі протягом 35 років. Ймовірно, його використовували для зберігання вина або олії та датується він періодом між 2200 і 1500 роками до нашої ери.
"Це було всього лише секундне відволікання", - сказала Анна Геллер, мати трьох дітей із північного ізраїльського міста Нагарія. "І наступне, що я пам'ятаю, - це дуже великий бум-бум позаду мене".
У п'ятницю, 30 серпня, сім'я повернулася в музей. Аріель подарував музею свою власну глиняну вазу, і його зустріли поблажливий персонал і куратори. Батько хлопчика Алекс розповів, що Аріель, молодший з його трьох дітей, був винятково допитливий, і що в той момент, коли він почув гуркіт, першою думкою, яка спала йому на думку, було: "Будь ласка, нехай це буде не моя дитина".
"Мені соромно", - сказала Анна, яка, за її словами, відчайдушно намагалася заспокоїти сина після того, як ваза розбилася. "Він сказав мені, що просто хотів подивитися, що всередині".
За словами директора музею Інбар Рівлін, банка була одним із багатьох експонатів, виставлених на відкритому повітрі, що є частиною ідеї музею Хехта - надати відвідувачам можливість вивчати історію без скляних бар'єрів. Вона сказала, що хотіла використати реставрацію як освітню можливість і переконатися, що Гьоллери, які перервали свій початковий візит до музею незабаром після того, як Аріель розбив банку минулого тижня, вважатимуть за можливе повернутися.
Того дня в музеї було багато дітей, і Алекс сказав, що був "у повному шоці", дізнавшись, що саме його син завдав шкоди. Алекс підійшов до охоронців, щоб розповісти їм про те, що трапилося, сподіваючись, що це був макет, а не справжній артефакт. Батько навіть запропонував оплатити збитки.
"Але вони зателефонували й сказали, що експонат застрахований, а після того, як перевірили камери та переконалися, що це не вандалізм, вони запросили нас знову для повторного візиту", - розповів Алекс.
Експерти використовують 3D-технології та відео високої роздільної здатності для реставрації глечика, який можуть знову виставити на огляд уже наступного тижня.
"Ось що насправді цікаво моїм старшим дітям - процес відновлення і всі технології, які вони там використовують", - додав Алекс.
Рої Шафір, експерт з реставрації в музеї, сказав, що ремонт буде доволі простим, оскільки частини були з однієї цільної банки. Археологи часто стикаються зі складнішим завданням просіювання куп черепків від кількох об'єктів і спроби зібрати їх воєдино. Шафір додав, що артефакти мають залишатися доступними для громадськості, навіть якщо трапляться нещасні випадки, оскільки дотик до артефакту може пробудити глибший інтерес до історії та археології.
"Мені подобається, що люди торкаються. Не ламають, але торкаються речей, це важливо", - пояснив він.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.