Билася разом із тамплієрами: знайдено місце загибелі черниці-воїна з Ордену Калатрави

Середньовічна жінка, похована поряд із 23 ченцями-воїнами в Іспанії, вміло володіла мечем

Руїни фортеці Соріта-де-лос-Канес, побудованої за наказом еміра Кордови для оборони від християнських королівств та череп
Виявлення жінки серед ченців-воїнів спонукає до подальшого дослідження суспільних ролей та статусів жінок у цей період

Під час розкопок замку в Іспанії археологи виявили сюрприз: жінку поховали поряд із більш ніж 20 середньовічними ченцями. Дослідження передбачає, що, як і чоловіки, вона, швидше за все, була воїном, який загинув у бою. Ця жінка могла бути членом Ордену Калатрави, який захищав царство Кастилія від північноафриканських загарбників з XII по XV століття.

Дослідники знайшли людські останки під час розкопок цвинтаря у укріпленому замку Сорита-де-лос-Канес у Гвадалахарі, пише Live Science. Поховання датуються XII-XV століттями, часом складного релігійного та політичного конфлікту між християнськими та ісламськими групами на Піренейському півострові.

"Ми повинні представити її як воїна приблизно сорока років, зростом трохи менше п'яти футів, ні кремезного, ні струнких, але з умілим володінням мечем", - каже співавтор дослідження Карме Ріссех, науковий співробітник відділу фундаментальних медичних наук в Університеті. Про це йдеться у повідомленні Громадського університету Таррагони.

Дослідники встановили, що на черепі та в області тазу багато скелетів мають сильні, навіть смертельні, рани, у тому числі "значну кількість проникаючих ножових поранень і травм тупим предметом", на черепі та в області тазу.

Череп, витягнутий із Сорити де лос Канес з проникаючим колотим пораненням
Череп, витягнутий із Сорити де лос Канес з проникаючим колотим пораненням

Судячи з аналізу останків жінки, з'ясувалося, що вона загинула в бою, як і ченці, оскільки на кістках навколо ран немає жодних ознак відновлення. Ці конкретні ченці-воїни належали до Ордену Калатрави, заснованого в Іспанії 1158 року. Цьому ордену, спорідненому з лицарями-тамплієрами, було доручено захищати Калатрава-ла-В'єха, місто на спірному кордоні між християнськими і мусульманськими територіями. У 13 столітті місцева знать почала постачати орден грошима та людьми. Наприклад, багато новобранців ордена, особливо високопоставлені лицарі та сержанти, були набрані з нижчого дворянства та міського керівництва, зазначається у дослідженні. Як підтвердило дослідження, хоча лицарі Ордену Калатрави дали обітницю бідності, вони продовжували бенкетувати як дворяни.

Вчені встановили стать жінки-воїна, вивчивши таз і череп - дві найбільш поширені та надійні частини тіла для встановлення біологічної статі. Аналізуючи різні ізотопи або варіанти азоту в кістках Сорита-де-лос-Канес, дослідники також визначили, що раціон ченців був багатий на птицю і морську рибу, які віддавали перевагу і були доступні іберійській соціальній еліті. Як пишуть автори дослідження, рясне вживання риби говорить про те, що ченці дотримувалися релігійних обмежень на м'ясо.

Частина Сорита-де-лос-Канес, з якої було виявлено останки
Частина Сорита-де-лос-Канес, з якої було виявлено останки

Проте, як показав ізотопний аналіз, у порівнянні з чоловіками жінка їла набагато менше білка. Це говорить про те, що вона, ймовірно, належала до нижчого соціального класу, ніж ченці.

Одна з гіпотез полягає в тому, що жінка була служницею в замку і взяла до рук зброю, щоб захистити її під час битви, що врешті-решт призвело до її смерті. Але відсутність характерного зношування кісток, типового для праці прислуги, робить це малоймовірним.

"Я вважаю, що ці останки належать жінці-воїнові", - сказав Ріссех. "Але необхідний подальший аналіз, щоб визначити, якою мірою ця жінка є сучасницею інших лицарів".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube