Скільки секунд живе голова, відрубана на гільйотині: дослідження, історія, легенди

Існує безліч моторошних історій про те, що голови людей, які пройшли через гільйотину, залишалися притомними

Гільйотина, Франція, покарання, обезголовлення, історія, тортури
Остання страта на гільйотині відбулася у Франції в 70-х роках минулого століття.

Гільйотина - це пристрій, призначений для швидкого обезголовлення людей за допомогою великого леза, що падає. Вона найбільш відома як зброя, яку обирали завзяті французькі революціонери у XVIII столітті. При цбому вона ж залишалася методом страти в країні до кінця XX століття. Останньою людиною, яку стратили на гільйотині у Франції в 1977 році, був Хаміда Джандубі - після прем'єри першого фільму "Зоряні війни", повідомляє IFLScience.

Довідка. Хаміда Джандубі - остання людина в Європі, страчена на гільйотині у Франції, в марсельській в'язниці "Бометт". Джандубі був туніським іммігрантом й сутенером, засудженим за тортури і вбивство його знайомої 21-річної дівчини в Марселі. 

Існує безліч моторошних історій про те, що голови людей, які пройшли через гільйотину, залишалися притомними, хоча важко сказати, де закінчується жахлива міська легенда і починається факт. Одна з найвідоміших історій походить з 1905 року. Після обезголовлення присутні нібито помітили, що відрубана голова все ще ворушиться, очі сіпаються, а губи судорожно стискаються. Кат вигукнув ім'я злочинця, на що той нібито розширив зіниці. 

Втім, цілком можливо, що подібні феномени, про які часто повідомляють, є лише спазмами м'язів у передсмертній агонії тіла, а не свідченням живої свідомості після обезголовлення.

Знеболені щури щось відчули?

Щоб краще зрозуміти реакцію мозку на обезголовлення, у дослідженні 2013 року кільком анестезованим щурам відрубали голови за допомогою мініатюрного леза гільйотини. Вчені використовували електроенцефалограму, щоб стежити за активністю мозку щурів.

Це показало, що активність мозку щурів "значно зростала" протягом 15 секунд після обезголовлення, що свідчить про те, що тварини могли відчувати певний біль. Ці реакції свідчать про те, що щури без анестезії, швидше за все, сприймають обезголовлення як болюче до настання нечутливості, підсумували дослідники.

Інші вчені - іншої думки

У дослідженні 2023 року проаналізували відомі дані про те, чи зберігається свідомість - а отже, і сприйняття болю - після обезголовлення, і дійшли висновку, що це дуже малоймовірно. Вони припускають, що смерть від обезголовлення настає майже миттєво.

"Найкращі докази, наявні на сьогоднішній день, свідчать про те, що втрата свідомості відбувається майже миттєво при обезголовленні як у людей, так і у гризунів. Та цілком можливо, що істина ніколи не буде повністю відома", - підсумували вчені.

  Марія-Антуанетта (фр. Marie-Antoinette, нім. Maria Antonia Josepha Johanna von Habsburg-Lothringen; 1755—1793) — королева Франції, дружина Людовика XVI, дочка Марії Терезії і Франца I. Від початку Французької революції натхненниця контрреволюційних змов та інтервенції. Засуджена Конвентом і страчена на гільйотині.
Марію-Антуанетту, королеву Франції й дружину Людовика XVI, стратили на гільйотині. Від початку Французької революції вона була натхненницею контрреволюційних змов та інтервенції, за що її й засудив Конвент.

Історія гільйотини 

Під час Французької революції на гільйотині було страчено від 15 до 17 тисяч осіб, більшість з яких були "простими людьми", а не багатими аристократами чи занепалими королівськими особами. Частково причиною широкого застосування гільйотини в цей час було те, що вона вважалася найбільш гуманною.

"Лезо шипить, голова падає, кров хлюпає, людина більше не існує. За допомогою моєї машини я відрубаю вам голову в одну мить, і ви зовсім не будете страждати", - сказав доктор Жозеф-Ігнас Гійотин, французький лікар, який виступав за використання гільйотини у Національній асамблеї Франції в 1789 році.

Спочатку з цієї пропозиції посміялися, але Національні збори проголосували за гільйотину як за закон у 1792 році, назвавши її "найм'якшим із смертельних методів".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube