Відчайдушне рішення: тварин опромінили радіацією, щоб покарати браконьєрів

Читать на русском

В Африці тепер житимуть радіоактивні носороги

Читать на русском
Вчені, тварини, природа, браконьєрство, Африка
Країна є домівкою для більшості носорогів у світі, ціна за роги яких конкурує з вартістю золота.

В Африці тепер житимуть радіоактивні носороги

Вперше в історії вчені вигадали вельми незвичнйи спосіб боротьби з браконьєрством. Й не тільки вигадали, але й застосували його. Вони зробили роги живих носорогів радіоактивними. Так, південноафриканські науковці ввели радіоактивний матеріал у роги живих носорогів, щоб їх було легше виявити на прикордонних постах у рамках новаторського проекту, спрямованого на боротьбу з браконьєрством. Про це пише ScienceAlert.

Країна є домівкою для більшості носорогів у світі, за оцінками Міжнародного фонду захисту носорогів, в ній мешкає близько 15 тисяч носорогів. А отже, вона є гарячою точкою для браконьєрства, зумовленого попитом з Азії. Там роги носорогів використовуються в традиційній медицині через їхній терапевтичний ефект. 

Взимку місцеве Міністерство охорони навколишнього середовища заявило, що, незважаючи на зусилля уряду щодо боротьби з незаконною торгівлею, у 2023 році було вбито 499 гігантських ссавців, переважно в державних парках. Це на 11% більше, ніж у 2022 році. Роги носорогів користуються великим попитом на чорних ринках, де ціна за них конкурує з ціною золота і кокаїну. За словами зоозахисників, обрізання рогів не змогло зупинити браконьєрів.

"Можливо, це те, що зупинить браконьєрство, це найкраща ідея, яку я коли-небудь чув", - сказав один із зоозахисників.

Вчені провели операцію в притулку для носорогів на північному сході країни. Тварини не відчули жодного болю. Вчений ретельно просвердлив невеликий отвір у розі, забив туди радіоізотоп, а потім завершив роботу, розпорошивши 11 тисяч мікроточок по всьому рогу. Сенс в тому, що радіоактивний матеріал зробить ріг отруйним для споживання людиною, пояснили вчені. При цьому доза радіоактивного матеріалу настільки низька, що ніяк не вплине нна здоров'я тварини або навколишнє середовище.

Матеріал зберігатиметься на рогах протягом п'яти років, що дешевше, ніж видаляти роги кожні 18 місяців. Надалі тварини перебуватимуть під наглядом вчених, а пізніше останні візьмуть подальші зразки крові, щоб переконатися, що носороги ефективно захищені. 

Двадцять живих носорогів стануть частиною пілотного проекту "Ризотоп", в рамках якого їм введуть дозу, достатньо сильну, щоб спрацювали детектори, встановлені по всьому світу на міжнародних прикордонних пунктах. Їх встановлювали для запобігання ядерному тероризму. За словами вчених, прикордонники часто мають ручні детектори радіації, які можуть виявити контрабанду на додаток до тисяч радіаційних детекторів, встановлених в портах і аеропортах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.