Люди не намагаються жити до ста років: знайдено спосіб, але мало хто користується

Експерти рекомендують ці чотири звички, щоб дожити до 100 років

Вік, життя, медицина, лікарі, дієта, здоров'я, корисні поради
Столітні люди часто мають менше хронічних хвороб

Кількість довголітніх людей у ​​всьому світі зросла зі 151 тисячі у 2000 році до 573 тисяч у 2021 році. Люди живуть довше, і ми можемо очікувати, що в найближчі роки більше людей досягне 100 років. Столітні люди є прикладом успішного старіння, часто мають менше хронічних захворювань і зберігають незалежність у повсякденному житті навіть до 90 років, повідомляє ScienceAlert.

Медики проаналізували спосіб життя та здорові звички довгожителів і тих, кому зараз 95–99 років, у всьому світі. Останній огляд включав 34 дослідження, опублікованих з 2000 року. І ось чотири ключові фактори, що сприяють довголіттю.

Різноманітне харчування з мінімумом солі

Столітні та майже столітні люди зазвичай мали збалансоване та різноманітне харчування. В середньому вони споживають від 57 до 65% енергії з вуглеводів, від 12 до 32% - з білків і від 27 до 31% - з жирів. Їхній раціон включав такі продукти:

  • рис,
  • пшеницю,
  • фрукти,
  • овочі,
  • птицю,
  • рибу,
  • бобові,
  • червоне м’ясо (помірне споживання).

Цей режим харчування, подібний до середземноморської дієти, продовжує життя. Більшість довгожителів також віддали перевагу дієті з низьким вмістом солі. Так, традиційна окінавська дієта, яку споживають японські довгожителі на острові Окінава, містить приблизно 1,1 г солі в той час, коли ВООЗ рекомендує вживати не більше 2 г на добу. В любителів всього солоного водночас ризик погіршення фізичних функцій підвищується в 3,6 раза, попередили медики. Отже, стежте за вмістом солі в їжі. 

Висновок. Включайте в раціон:

  • цільнозернові продукти,
  • коренеплоди,
  • бобові,
  • фрукти та овочі,
  • нежирне м'ясо птиці,
  • геть трошки червоного м’яса,
  • рослинний білок,
  • рибу.

Менше використання ліків

Довгожителі приймали в середньому 4,6 ліків. Найбільш часто використовувані ліки включали ліки проти артеріального тиску та хвороб серця. Це схоже на результати великого дослідження на основі реєстру здоров’я в Іспанії, яке виявило, що довголітні приймали в середньому 4,9 ліків. У цьому дослідженні люди, які не жили довго, приймали в середньому 6,7 ліків. Щоправда, той факт, що столітні люди приймають менше ліків, може вказувати на краще здоров’я з меншою кількістю захворювань, припускають вчені.

Хороший сон

Якість і кількість сну впливають на імунну систему, гормони стресу та кардіометаболічні функції, такі як ожиріння, високий кров'яний тиск і діабет. Хороший сон пов’язаний із довгими роками міцного здоров’я та зниженням ризику хронічних захворювань. В огляді 68% довгожителів були задоволені якістю свого сну. У дослідженні задоволеності сном у 13 країнах у 2020 році її рівень коливався від 29 до 67%.

Оптимальна тривалість сну становить від семи до восьми годин на добу. Поради щодо досягнення кращого сну включають дотримання регулярного режиму сну, створення спокійного середовища, регулярні фізичні вправи та керування стресом.

На довголіття впливає клімат, кухня та сон.
На довголіття неабияк впливає місце проживання, його клімат та кухня.

Де живе людина

Понад 75% столітніх жили в сільській місцевості. Це закономірність відображена в так званих блакитних зонах, районах, відомих високою концентрацією довголітніх людей, таких як Окінава в Японії, Сардинія в Італії, півострів Нікоя в Коста-Ріці та Ікарія в Греції.

Так, вплив зелених насаджень асоціюється зі зниженням рівня стресу, депресії, артеріального тиску, діабету 2 типу та серцевих захворювань, що потенційно збільшує тривалість життя. Це також може бути частково пов'язано з природніми чинниками, такими як клімат та вроджене здоров'я місцевих. 

Інші фактори

Відмова від куріння та алкоголю або помірне споживання, фізична активність і підтримка соціальних зв’язків важливі для підвищення шансів людини дожити до 100 років. Звичайно, зміна способу життя, про яку йдеться, не гарантує, що ви досягнете 100-річного віку. З іншого боку, деякі столітні люди мають сумнівні звички щодо здоров’я.

Проте чим раніше ви зможете прийняти позитивні зміни у способі життя та придбати здоровіші звички, тим простіше буде досягти довгого та здорового життя. Стати 100-літнім - це зусилля, що триває все життя!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube