Коти такого забарвлення виявилися мутантами: придивіться, раптом і ваш такий

Читать на русском

Нове відкриття у світі котячої генетики пояснює походження унікального малюнка

Читать на русском
коти цукерки колір
Тепер з однією і тією ж назвою є вид кішок і солоно-солодкі ласощі

Нове відкриття у світі котячої генетики пояснює походження унікального малюнка

У зрозумілому, приємному і улюбленому котячому світі також бувають новини науки. Вчені з'ясували, звідки у фінських кішок із дивовижним забарвленням, коли темні волоски вовни світлішають до кінчиків, такі шубки. Колір, що нагадує друк на принтері, в якому майже закінчилося чорнило, виявився результатом мутацій генів. Через схожість із місцевими солодощами його назвали сальміаком, що в перекладі з фінської означає солону лакрицю, повідомляє IFLScience.

Вперше ці дивовижні тварини були помічені у Фінляндії ще у 2007 році, у популяції диких кішок чорного та чорно-білого забарвлення. Характерною рисою їхньої вовни була градація кольору від чорного коріння до білих кінчиків. Причому це не було накладенням двох кольорів - колір змінювався всередині кожної окремої волосинки вовни.

Тоді було відомо, що такі кішки походять від однієї й тієї ж дикої популяції, і що тільки безпородні мають цей малюнок вовни. Але оскільки всіх вуличних котів у Фінляндії стерилізують, зрозуміти, як передається ця властивість вовни і звідки вона береться, учені не могли.

Вони спробували знайти у ДНК тварин мутації генів, що впливають на фарбування білої вовни, але нічого не виявили.

Градація кольору властива не тільки чорним котам, а й сірим, коричневим та черепаховим.
Градація кольору властива не лише чорним котам, а й сірим, коричневим та черепаховим.

Тоді дослідники з університету Гельсінкі через газету звернулися до людей з проханням шукати кішок з таким малюнком вовни. І виявилося, що візерунок можна знайти не тільки на суцільному чорному кольорі, а й у сірих, коричневих смугастих та черепахових кішок. Унікальне забарвлення є вже при народженні і зберігається протягом усього життя, стать тварини при цьому значення не має - "сивими" можуть бути і коти, і кішки.

Генетики підтвердили, що нетиповий білий малюнок має нову генетичну основу та зосередилися на гені KIT, чиї варіанти часто пов'язані з різним малюнком білої вовни у багатьох тварин. Виявилося, що у ньому справді відбулися мутації, які вплинули спочатку на експресію цього гена, а потім і на котяче забарвлення.

Потім вчені протестували групу домашніх кішок, де деякі мали схожий рисунок вовни. У "сивих" виявилося дві копії генів, у решти, зі звичайним забарвленням, одна або взагалі жодної. Тобто, щоб кошеня отримало при народженні таку шубку, в обох батьків має бути як мінімум одна копія варіанта гена.

У своєму дослідженні вчені назвали новий колір сальміаком через схожість із національними фінськими ласощами. Чорні цукерки, що поєднують солодкий та солоний смаки, часто посипають цукровою пудрою - виходить такий самий колір, як і у "сивих" фінських кішок.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна  тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.