Космічний мейнстрим: навіщо Японія запускає на орбіту дерев'яний супутник

Читать на русском

Зонд розміром з кавовий кухоль пропрацює в космосі не менше шести місяців, перш ніж йому буде дозволено увійти до верхніх шарів атмосфери

Читать на русском
Сміття та супутник
Деревина може бути екологічно чистою альтернативою металам, з яких зараз будують усі супутники

Зонд розміром з кавовий кухоль пропрацює в космосі не менше шести місяців, перш ніж йому буде дозволено увійти до верхніх шарів атмосфери

Японія представила перший у світі дерев'яний супутник. Передбачалося, що у 2024 році його запустять у космос на ракеті SpaceX. Зараз стало відомо, що станеться це вже у вересні.

Розмір кожної сторони експериментального супутника, розробленого вченими Кіотського університету і лісозаготівельної компанії Sumitomo Forestry, становить лише 10 сантиметрів, пише Science Alert. Творці очікують, що дерев'яний матеріал супутника повністю згорить під час повернення в атмосферу, що допоможе уникнути утворення металевих частинок, які можуть негативно вплинути на навколишнє середовище і телекомунікації.

LignoSat, перший у світі дерев'яний супутник, представлений на пресконференції в Кіотському університеті 28 травня 2024 року. (JIJI PRESS/AFP/Japan OUT)
LignoSat, перший у світі дерев'яний супутник, представлений на пресконференції в Кіотському університеті 28 травня 2024 року. Фото: JIJI PRESS/AFP/Japan OUT

"Супутники, не виготовлені з металу, мають стати мейнстримом", - заявив на прес-конференції Такао Дої, астронавт і спеціальний професор Кіотського університету.

Планується, що супутник LignoSat буде відправлено в космос на ракеті SpaceX з Космічного центру Кеннеді в вересні. Він попрямує до Міжнародної космічної станції (МКС), а звідти супутник буде виведений для перевірки його міцності та довговічності.

"Дані із супутника буде надіслано дослідникам, які зможуть перевірити наявність ознак напруги і чи витримає супутник величезні зміни температури", - повідомила Франс Прес, представник Sumitomo Forestry.

Крім цього, вівторок став свідком старту ракети зі ще одним супутником EarthCARE, результатом співпраці Європейського космічного агентства (ЄКА) і JAXA. Він стартував з Каліфорнії з місією з вивчення того, яку роль хмари можуть зіграти в боротьбі зі зміною клімату. Супутник EarthCARE перебуватиме на орбіті майже 400 кілометрів над Землею протягом трьох років.

Дерев'яний супутник LignoSat

Зонд LignoSat виготовлений з деревини магнолії, яка в експериментах, проведених на Міжнародній космічній станції (МКС), виявилася особливо стабільною та стійкою до розтріскування. Таким чином дослідники перевіряють ідею використання матеріалів, що біорозкладаються. 

Щоб вирішити проблему із забрудненнями, дослідники з Кіото організували проект з оцінки типів деревини, щоб визначити, наскільки добре вони можуть витримати суворі умови космічного запуску та тривалі польоти на орбіті навколо Землі. Перші випробування були проведені в лабораторіях, що відтворювали умови в космосі, і було виявлено, що зразки деревини не зазнали помітних змін маси або ознак розкладання чи пошкодження.

Після цих випробувань зразки були відправлені на МКС, де майже рік піддавалися експозиційним випробуванням, а потім були доставлені назад на Землю. І знову на них не було виявлено жодних ознак ушкоджень - явище, яке вчені пояснили тим фактом, що в космосі немає кисню, який міг би спричинити горіння деревини, і немає живих істот, які б могли викликати її гниття.

Космічне сміття на навколоземній орбіті
Космічне сміття на навколоземній орбіті

Якщо LignoSat буде добре почуватися під час роботи на орбіті, тоді з'явиться можливість використовувати деревину як будівельний матеріал для більшої кількості супутників. За оцінками фахівців, зараз щороку запускатиметься понад 2000 космічних апаратів. Алюміній, який вони виділятимуть, згоряючи при вході в атмосферу, може невдовзі створити серйозні екологічні проблеми, а з дерев'яними супутниками їх можна уникнути.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.