Відкриття зроблено за допомогою штучного інтелекту
Вчені за допомогою штучного інтелекту знайшли 303 геогліфи, яких ніколи раніше не бачили. Це сталося в пустелі Наска в Перу. На малюнках зображені гуманоїдні фігури інопланетян, стародавні церемонії, обезголовлення та озброєні тварини, пише LiveScience. Приголомшливу знахідку розкопали впродовж шести місяців.
Лінії Наски – це група великих геогліфів, розташованих на території пустелі Наска в Перу загальною площею приблизно 440 квадратних кілометрів. Вважається, що їх створили люди. Стародавні твори мистецтва, ймовірно, були зроблені між 200 роком до нашої до 500 року нашої ери. Вірогідно створили гігантські малюнки на землі представники цивілізації, що передувала інкам. Вони видалили верхні шари червоної гальки пустелі й оголили ділянки легшого ґрунту.
Довідка. Геогліф – нанесений на землю геометричний або фігурний візерунок, як правило, довжиною понад 4 метри. Багато геогліфів настільки великі, що їх можна розглянути тільки з повітря.
Дослідники вже знайшли близько 430 ліній Наска з того часу, як у 1920-х роках пасажири літаків побачили ці загадкові форми з повітря. Більшість із цих геогліфів ідентифікували за останні 20 років завдяки прогресу супутникових зображень. Проте швидкість, з якою відкриваються нові лінії, почала сповільнюватися. Вірогідно, це сталося через те, що вони з часом стали слабшими.
Так, дослідники використали модель штучного інтелекту, яку навчили помічати слабкі контури геогліфів та шукати пропущені форми на супутникових зображеннях пустелі Наска. Модель, здатна вибрати лінії у 20 разів швидше за вчених, створила список кандидатів на лінії Наска, включаючи ті місця, де раніше лінії ніколи не помічали. В період з вересня 2022 року по лютий 2023 року вчені відвідали деякі з цих місць і змогли підтвердити, що 303 з них були справжніми геогліфами.
Деякі з найцікавіших геогліфів, знайдених штучним інтелектом, включають:
Найхимернішою видалась 22-метрова "косатка з ножем".
Нове дослідження вже допомогло висвітлити важливі відмінності між двома основними типами ліній Наска: геогліфами рельєфного типу, які є меншими та складнішими, і геогліфами лінійного типу, які покривають більшу площу та використовують більше прямих ліній. Дослідження показало, що більшість відомих геогліфів рельєфного типу, саме 82%, зображують людей або домашніх тварин, тоді як більшість геогліфів лінійного типу, 64%, демонструють диких тварин, таких як птахи та кити.
Також команда помітила, що рельєфні зображення були ближче до історичних стежок. Це говорить про те, що вони призначені для перегляду перехожими. Однак їхні аналоги лінійного типу рівномірно розподілені один відносно одного, натякаючи на те, що їх побудували та використовували для ритуальних заходів, вважають вчені.
ШІ з нового дослідження вже визначив сотні інших потенційних кандидатів у геогліфи, які команда ще не встигла оцінити. У результаті дослідники підрахували, що вони знайдуть близько 250 додаткових ліній Наска, коли відвідають ці локації протягом наступних кількох років.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.