Забруднення шкодить чоловічій фертильності, а шум транспорту – жіночій
Приблизно кожна шоста людина у всьому світі страждає від безпліддя. Оскільки більше половини населення світу - 4 мільярди людей - зараз живе в містах, данські дослідники поцікавилися, як забруднені мегаполіси впливають на народжуваність. Вчені виявили, що тривалий вплив забрудненого повітря та шуму транспорту пов’язаний з вищим рівнем безпліддя, але ці фактори по-різному впливають на жінок і чоловіків. Дослідники пов’язали вплив забрудненого повітря з вищим ризиком безпліддя у чоловіків, тоді як шум транспорту впливав на жінок, повідомляє LiveScience.
Ми знаємо, що забруднення транспорту має дуже негативний вплив на екосистему. Його поганий вплив на здоров’я людини теж добре відомий, він пов’язаний з раком і хворобами серця. Вдихувані хімічні речовини із забрудненого повітря також можуть потрапляти до репродуктивного тракту через кров. Вони здатні знизити фертильність, порушуючи роботу гормонів й спричиняючи пряме пошкодження яйцеклітин і сперми. Вплив шуму транспорту на здоров'я менш очевидний, але деякі дослідження показують, що він впливає на гормони стресу, що може змінити фертильність.
Вчені використали так званий метод зв'язування даних і загальнонаціональний данський банк даних. Це дозволило їм вивчити такі фактори, як місце проживання, роботу, освіту та родину піддослідних. В перелік увійшли люди з діагнозом безпліддя. Так, понад 2 мільйони чоловіків і жінок були репродуктивного віку. Дослідження розглядало тих, хто:
Цим критеріям підпали 377 850 жінок і 526 056 чоловіків. Дослідники оцінили, наскільки кожна адреса проживання цих людей піддається впливу шуму дорожнього транспорту (вимірюється в децибелах) і забруднення повітря, тобто скільки дрібних твердих часток (званих PM2,5) міститься в повітрі. У висновку безпліддя діагностували в 16 172 чоловіків і 22 672 жінок.
Дослідження показало, що ризик безпліддя був на 24% вищий для чоловіків, які піддавалися впливу забрудненого повітря. Для жінок вплив шуму транспорту асоціювався з підвищенням ризику безпліддя на 14% для тих, хто старше 35 років. Ризики були схожими в містах та селах, для людей з різною освітою та доходом.
Забруднене повітря впливає в першу чергу на якість сперми, бо яйцеклітини краще захищені, кажуть науковці. Проте, не виключають у перспективі впливу й на останні. Натомість у жінок скоріше проявляються порушення сну та стрес, через які можуть змінитись гормональні реакції та фертильність. Вплив хімічних речовин, які порушують роботу гормонів, також зустрічаються в побутових та засобах особистої гігієни, підсумували вони.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.