Головну причину срачу між українцями знайдено: їй дали розумну назву

Люди здатні діяти на основі припущень, навіть якщо вони не знають чогось напевно

Психологія, переконання, суперечка, думки, точка зору
Всі ми схильні думати, що саме наша точка зору вірна, а джерело інформації – правдиве

Те, як ми реагуємо на суперечки чи думки, що відрізняються від наших власних, може мати серйозні наслідки, будь то сварка між друзями чи членами родини, чи завзята суперечка з колегою по роботі. Напевно, в усіх нас були випадки, коли ми вважали, що маємо рацію, але розмова заходила у глухий кут. Інформатор дослідив, як бути за таких обставин, аби досягти порозуміння. 

Згідно з новим психологічним дослідженням, ця ситуація може бути спричинена упередженням, відомим як "ілюзія адекватності інформації". Мова про обставини, в яких люди схильні припускати, що мають всю інформацію, необхідну для того, щоб зробити правильні висновки, пише IFLScience.

Наївна простота, дурість чи впертість 

Психологи знають, що люди за замовчуванням вірять, що їхні особисті суб’єктивні погляди представляють об’єктивне розуміння реальності. Це явище, відоме як наївний реалізм, може викликати проблеми, коли ми намагаємося орієнтуватися в різних точках зору.

Якщо хтось не погоджується з нами щодо певної теми, як-от необхідність заборони російського контенту для перегляду й прослуховавуння приватно чи публічно, вибору української мови для спілкування в публічному просторі, права на аборти чи зміни клімату, ми схильні думати, що наші опоненти покладаються на неправильну інформацію, не бажають чи нездатні мислити логічно, або просто знаходяться в полоні власних упереджень.

Ілюзія адекватності інформації

Коротше кажучи, нам важко вважати погляди інших людей правильними, але наївний реалізм – не єдина проблема, яку потрібно подолати. Існує й "ілюзія адекватності інформації". Це нове упередження змушує людей вважати, що вони мають достатньо інформації, щоб зрозуміти ситуацію та прийняти правильні рішення (навіть якщо вони не знають усього).

Люди орієнтуються в соціальному світі, припускаючи, що вони володіють усією необхідною інформацією, але це не так. Наприклад, другий водій на перехресті сигналить першому, не бачачи, що перед тим – мама з візочком перетинає дорогу. Приклад примітивний, втім доречний, переконані дослідники. 

Щоб продемонструвати цю специфічну упередженість і те, чим вона відрізняється від наївного реалізму, команда опитала 1261 людину через онлайн-платформу. Учасники читали статтю про нестачу води у вигаданій школі. Одна група прочитала статтю, в якій наводилися аргументи, чому школа повинна об’єднатися з іншою школою, а друга група прочитала статтю, в якій обговорювалося, чому школа повинна залишатися окремою. 

Вчені виявили, що більшість людей у ​​першій і другій групах вважали, що мають достатньо інформації, щоб прийняти рішення щодо майбутнього школи. Лише близько 55% контрольної групи вважали, що школа повинна об’єднатися. Ті, хто мав половину інформації, також були впевнені, що інші люди дадуть ті самі рекомендації, що й вони.

"Зазвичай люди схильні думати, що вони мають повну інформацію щодо стану речей довкола них. Навіть якщо їм не вистачає половини знань з тієї чи іншої теми. Крім того, вони, як правило, припускають помірно високий рівень власної компетенції, щоб оцінювати будь-що (навіть, якщо при цьому не є експертами)", – пояснили вчені.

Дослідження також показало, що деякі учасники змінили точку зору, коли дізналися про іншу половину аргументу. Отже, обмін інформацією може призвести до більшої згоди. Тобто, ілюзію інформаційної адекватності можна подолати за допомогою певного рівня самосвідомості.

Тож, вчені радять, перш ніж приймати рішення, цікавтесь предметом, про який йдеться. Розуміння, що вам може бракувати інформації, зробить вас терпимішими до чужої точки зору. А це тільки сприятиме комунікації, звісно, якщо мова не йде про токсичну суперечку або ж її учасників. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube