Кип'ятіння води протягом кількох хвилин може зменшити кількість мікропластику в ній
Дослідження показало, що кип'ятіння водопровідної води знищує щонайменше 90% потенційно шкідливого мікропластику. Це означає, що пити кип'ячену водопровідну воду безпечніше, ніж у пляшках. Остання може містити до чверті мільйона фрагментів нанопластику на літр.
За даними Національного управління океанічних та атмосферних досліджень (NOAA), мікропластик - це крихітні шматочки пластикового сміття довжиною менше 5 міліметрів. Ці залишки промислових відходів і споживчих товарів, що розклалися, неможливо уникнути: вони зустрічаються в океані та атмосфері, у бутильованій воді і навіть у людських фекаліях, пише Live Science.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, дослідження того, як мікропластик впливає на здоров'я людини, все ще мізерні та непереконливі. Досі деякі види пластику вважаються нешкідливими, тоді як інші, такі як полістирол, вбивають клітини людини, викликають запалення кишечника і знижують фертильність у мишей.
У новому дослідженні, опублікованому 28 лютого в журналі Environmental Science and Technology Letters, вчені вивчили практичні домашні методи видалення крихітного пластику із питної води. Одне з питань, яке їх особливо хвилювало, полягало в тому, чи зможе кип'ятіння води позбавити його від забруднення мікропластиком.
"Ми з'ясували, що кип'ятіння води з високим рівнем жорсткості призводить до зникнення як мінімум 80% нано- та мікрочастинок полістиролу, поліетилену та поліпропілену, розмір яких становить від 0,1 до 150 мікрон. Високі температури сприяють утворенню карбонату кальцію на цих частинках, що призводить до їхнього осадження на стінках судин у вигляді накипу", - пишуть експерти.
Дослідники використовували зразки водопровідної води, що містять мікропластик, та прокип'ятили їх протягом п'яти хвилин. Результати показали, що кип'ятіння знижує кількість мікропластику на 90%, особливо у жорсткішій воді, де кальцій допомагає утримувати частинки пластику.
Цей метод може використовуватися в домашніх умовах за допомогою простого кавового фільтра, який допомагає вловлювати затверділий кальцій та інші частки. Але вчені уточнюють, що ефективність фільтрів може бути різною та потребує додаткових досліджень.
Аде дослідники застерігають, що вони тестували лише три найпоширеніші пластикові полімери, тому є ризик, що інші сполуки можуть залишитися у воді. Експерти кажуть - дослідження не охоплює всіх можливих ризиків, у тому числі від додаткових речовин: BPA, PFAS і фталатів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.