Історик-любитель викрив пригоди Одіссея: все було по іншому

Читать на русском

За сміливою версією всі події гомерівського епосу відбувалися в Північній Європі, а не на Середземномор'ї

Читать на русском
Одіссей Гомер книга подорож
Гомеровські історії, можливо, не мають жодного відношення до Греції.

За сміливою версією всі події гомерівського епосу відбувалися в Північній Європі, а не на Середземномор'ї

Якщо за часів, коли за кордоном ми ще були туристами, а не біженцями, ви чули від грецьких гідів історії про циклопів, яких переміг Одіссей на острові Серіфос, або бачили берег на острові Корфу, куди його прибило після подорожі морем, виходить, що все це було брехнею. І острови не ті, і герой найвідомішої епічної поеми робив свої подвиги зовсім не там, і взагалі Греція тут ні до чого. Такого висновку дійшов пристрасний аматор історії та фізик-ядерник за професією італієць Феліче Вінчі, який уклав, що “Одіссея” - не середземноморська, а балтійська пригода, повідомляє Big Think.

Не та погода, географія, човни та посуд

До цього сміливого відкриття Вінчі підштовхнули невідповідності в гомерівському тексті різного характеру - кліматичні, географічні, топографічні, побутові. Причому це стосується і "Одіссеї", і "Іліади", які допитливий італієць вивчив, ймовірно, під мікроскопом.

Що ж до клімату, головна “претензія” - до описуваної в поемах погоді, де сонце або, тим більше, спека просто не згадуються. Зате нескінченно лютує негода з вітрами, дощами, туманами і навіть снігом, що засипає щити воїнів, а море – як темне вино.

“За” Балтику виступає і те що, що у творах Гомера згадуються нічні бої, які у середземноморських широтах було б неможливі. Натомість північні літні білі ночі могли дозволити воїнам боротися цілодобово.

Балтійський маршрут Одіссея: не з Трої в Ітаку а з Фінляндії до Данії.
Балтійський маршрут Одіссея: не з Трої до Ітаки, а з Фінляндії до Данії.

Підозріла і географія подій, вірніше, неточності на кшталт широкого Геллеспонтського моря, на берегах якого лежить Троя. Оскільки знайшли її поблизу Дарданелли, цю протоку і прийнято вважати Геллеспонтом. Але він вузький, а не безмежний, і, за версією Вінчі, мова йде насправді про Фінську затоку.

Знайшов Феліче Вінчі і топографічні відповідності: наприклад, Троя - це Тойала на півдні Фінляндії, Пілена - німецьке місто Плен на півночі країни, Хіос - естонський острів Хийумаа.

Прискіпливий італієць зіставив усі – човни, зброю, одяг і навіть посуд. У човнах “Одіссеї” два носи, як у драккарах вікінгів. Одягнені персонажі Гомера "по погоді" північних країн, а описані в поемі важкі плащі та зброя збігаються із залишками, які були знайдені у датських похованнях Бронзового віку.

Про грецьку кераміку в поемах жодного слова, зате весь згадуваний посуд з дерева та металу як той, яким користувалися вікінги.

Втікали від “ядерної зими” разом зі своїм фольклором

І все це дуже цікаво і навіть цілкой ймовірно, але як пояснюється? У Фелічі Вінчі і тут є докази на підтвердження своєї гіпотези, і це велике переселення народів.

Життя у Північній Європі близько 1600 року до нашої ери стало нестерпним через клімат. З одного боку, світове похолодання, що знизило і без того невисоку температуру. З іншого, виверження вулкана Санторін в Егейському морі, що стало справжньою катастрофою. Внаслідок виверження було зруйновано острів Тира, викинуто до 80 кубічних кілометрів гірської породи. Потужність вибуху вчені порівнюють із потужністю 200 тисяч атомних бомб, скинутих на Хіросіму. А одним із наслідків стало посилення глобального похолодання.

Від цієї “ядерної зими” треба було рятуватися, і народи, що населяли Скандинавію, потягнулися на південь.

Хтось осів в Індії, хтось - у Єгипті, а хтось дістався Греції. І ось вони принесли в Середземномор'ї свою культуру, свої топоніми, які зазнали змін, і свій фольклор про героїв і битви. На думку Вінчі, на його основі Гомер і створив "Одіссею" та "Іліаду".

Підприємливі турки поставили пам'ятник творінням Гомера, які, як вважають, були написані
Заповзятливі турки поставили пам'ятник творінням Гомера, які, як вони вважають, взагалі були написані в провінції Ізмір.

І саме цим пояснюються дива гомерівської географії, навколо якої точаться суперечки з давніх-давен, і об'єкти якої в Середземномор'ї або існують частково, або зовсім відсутні. А весь “грецький світ” перебуває на карті Північної Європи. Тому Вінчі ототожнює Фіви зі Стокгольмом, Елладу - з Естонією, Афіни - зі шведським Карлскруном, Мікени - з Копенгагеном, а острів Евбея - зі шведським Еландом. Циклопи жили не на Серифосі, а в Норвегії, а Аїд знаходився на території російської Карелії, і з цим одразу хочеться погодитися.

Тож, можливо, довгий шлях Одіссея додому був прохолодною балтійською пригодою – поки що сміливу гіпотезу італійського інженера ніхто не спростував.

Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.