Чи варто пити воду з пластикових пляшок.
Людство досі не мало простого та ефективного способу виявлення найменших частинок мікропластика, що потрапляють в наш організм. Саме тому вчені терміново вимагають детального вивчення впливу мікропластику на здоров’я. Тим більше, що згідно останніх даних, вода в пляшках містить у 100 разів більше мікропластику, ніж очікувалося.
Хіміки-екологи з Колумбійського університету розробили нову техніку візуалізації, щоб показати підступні нафтохімічні фрагменти у воді, повідомляє Sciencealert.
Довідка. Нанопластики — це шматочки пластику розміром менше мікрометра, що утворюються як побічний ефект багатьох промислових процесів та в результаті руйнування пластикових виробів. Можуть бути токсичними в довгостроковій перспективі. Накопичуються в різних тканинах нашого тіла, від мозку до плаценти.
Команда використала пару лазерів, які можна налаштувати на резонанс із певними молекулами – метод називається мікроскопією стимульованого комбінаційного розсіювання. Використовуючи цю техніку, науковці протестували кілька брендів бутильованої води, популярних у США. Вони помітили до 370 тисяч частинок в літрі води, до 90% з яких були нанопластиками.
Це в середньому становить близько 240 тисяч частинок нанопластику в кожному літрі води, що майже в 100 разів перевищує очікування. Дослідники зазначають, що попередні оцінки здебільшого враховували лише частинки більшого розміру. Тепер вчені прагнуть побачити взаємодію крихітних частин пластика із організмом людини та її білогічними тканинами.
В ході експерименту вчені все ж дійшли висновку, що мікропластик потрапив у воду не стільки через пляшку, а скільки під час фільтрації, тобто, через фільтри.
Дивовижно, але найпоширеніший пластик виявився не тим самим матеріалом, що й пляшка, а з'єднанням під назвою поліамід. За іронією долі саме воно входить до складу фільтрів, що використовуються для очищення бутильованої води.
Відомо, що пластик має погану звичку приваблювати потенційно шкідливі бактерії, стійкі до антибіотиків, та токсичні молекули, такі як антипірени та фталати. А менші молекули пластику теоретично можуть транспортувати їх до наших найчутливіших тканин.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.