Цукерки для волосся шалено популярні, але що вони таке насправді

В Україні середня ціна баночки з капсулами коливається в межах 200-300 гривень

Біотин та продукти
Біотин природним чином виробляється бактеріями в нашому кишечнику, а також міститься в багатьох продуктах

Красива і зволожена шкіра, густе і блискуче волосся, міцні нігті - мрія кожної дівчини. І швидкий пошук у Google або перегляд TikTok вам можуть представити добавки з біотином як чарівне рішення. В Україні середня ціна баночки з капсулами коливається в межах 200-300 гривень, але можна знайти як дешевше, так і на багато дорожче. Але що таке біотин насправді - і, що найважливіше, чи є він тим диво-вітаміном, яким його називають люди?

Біотин також відомий як вітамін B7, пише IFLScience. Це незамінна поживна речовина, яка відіграє низку важливих ролей в організмі: від допомоги ферментам у метаболізмі вуглеводів, жирів і амінокислот до участі в регуляції генів і клітинної сигналізації. Біотин міститься в різних харчових продуктах в різних кількостях, починаючи від продуктів тваринного походження, таких як яйця, печінка і риба, а також у деяких горіхах, насінні, фруктах і овочах. Проте, як і багато інших вітамінів, він також міститься в добавках, а його прості у вживанні форми, такі як жувальні цукерки, тепер є основним продуктом на полицях аптек і магазинів косметики.

На етикетках ви часто знайдете згадку про три речі, які, ймовірно, підтримуються прийомом добавок з біотином: волосся, шкіра і нігті. Хоча вірно, що якщо хтось не отримує достатньої кількості біотину (офіційний термін для цього - дефіцит біотину), то основними симптомами є випадання волосся, лущення, почервоніння шкіри та ламкість нігтів, дефіцит біотину зустрічається рідко, особливо якщо людина дотримується збалансованої дієти.

В групі ризику щодо нестачі біотину знаходяться люди із рідкісним генетичним захворюванням, званим дефіцитом біотинідази, люди із хронічним впливом алкоголю, а також вагітні й ті, які годують груддю (навіть якщо вони їдять достатньо їжі з біотином). У деяких людей також може бути нижчий рівень біотину через тривале приймання антибіотиків або протисудомних препаратів.

Таким чином, для здорових людей без дефіциту біотину немає переконливих доказів того, що вживання біотинової добавки якось поліпшить стан їхнього волосся, шкіри або нігтів. І це не означає, що не проводилося досліджень, які вивчають, чи можуть добавки з біотином допомогти людям із проблемами волосся, шкіри або нігтів, однак їх не так уже й багато, а ті, які існують, як правило, мають такі проблеми, як невеликий розмір вибірки, упередженість або відсутність групи плацебо.

"[Рандомізовані контрольовані дослідження] з вивчення добавок біотину при захворюваннях волосся і нігтів вкрай рідкісні", - йдеться в огляді 2021 року в журналі Американської академії дерматології. "Користь добавок біотину залишається необґрунтованою".

А в іншому нещодавньому огляді досліджень, присвячених використанню перорального біотину для росту або якості волосся, автори виявили лише три дослідження, що відповідали їхнім критеріям включення. З них жодне не мало переконливих доказів того, що біотин допоміг з ростом або якістю волосся, особливо тому, що два з них мали кілька потенційних упереджень.

У будь-якому разі, крім біотину, існує безліч різних чинників, які можуть сприяти проблемам із волоссям, шкірою та нігтями. Щоб знайти рішення, яке працює, найнадійніше, що можна зробити, це проконсультуватися з лікарем - він може провести тести, щоб допомогти знайти першопричину проблеми, і, залежно від того, що це, найкращий спосіб її вирішення. Крім того, рекомендується проконсультуватися з лікарем перед прийомом будь-яких добавок, особливо якщо ви вагітні, годуєте грудьми або приймаєте інші ліки.

Чи небезпечний прийом добавок біотину?

Хоча краще не припускати, що нестача біотину спричиняє проблеми, вживання добавок, що містять його, як правило, безпечне для більшості людей - передозування малоймовірне, оскільки він розчиняється у воді, а це значить, що надлишки ви просто виведете із сечею. Проте біотин може впливати на результати деяких медичних тестів, і це становить ризик, причому настільки, що Управління з контролю за продуктами та ліками США (FDA) випустило попередження з цього приводу.

"Наявність високого рівня біотину в крові пацієнтів може призвести до клінічно значущих невірних результатів деяких лабораторних тестів, що призведе до хибно високих або хибно низьких результатів залежно від типу тесту", - йдеться в короткому огляді FDA за 2019 рік. "FDA особливо занепокоєне втручанням біотину, яке призводить до хибно низьких результатів за тропоніном, клінічно важливим біомаркером, що допомагає в діагностиці серцевих нападів, що може призвести до хибного діагнозу і потенційно серйозних наслідків для здоров'я".

@dr_ersteniuk #трихолог #волосся #косметика #доглядзаволоссям #біотин #вітаміни #шампунь #лікар #випадінняволосся ♬ dźwięk oryginalny - Трихолог/Варшава

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube