Чоловік чи жінка: стать лікаря згубно впливає на одужання пацієнта

Різний підхід у чоловіків та жінок впливає на стан здоров'я їхніх клієнтів

лікарі пацієнти лікарня лікування
Іноді пацієнткам здається, що чоловіки-лікарі дивляться на них зверхньо

Неспішна боротьба за ґендерну рівність та її химерні форми іноді пожвавлюється відкриттями, які доводять велику ефективність жінок у тій чи іншій сфері. Група американських і японських вчених після проведення великого дослідження дійшла висновку, що пацієнти жінок-лікарів рідше вмирають та повторно потрапляють до лікарні після лікування, ніж пацієнти чоловіків-лікарів, повідомляє ScienceAlert. Як то кажуть, нічого особистого, просто аналіз неупередженої статистики.

Більше жінок – більше користі

Дослідники проаналізували дані з відкритих медичних джерел про пацієнтів, які були госпіталізовані у проміжку 2016-2019 років. Усі вони були старші 65 років, жінок у цій вибірці було 458 108, чоловіків – 318 819, третина пацієнтів обох статей спостерігалися у лікарів-жінок. Вчені зіставили показники смертності впродовж місяця з госпіталізації та повторної госпіталізації впродовж 30 днів із моменту виписки. І в тому, і в іншому випадку пацієнти жінок-лікарів показали найкращі результати. При цьому у випадку з пацієнтками-жінками ця різниця була ще помітнішою.

Жіночий тандем дає найкращі результати лікування.
Жіночий тандем дає найкращі результати лікування.

Дослідження не ставило за мету з'ясувати причини такої нерівності, але ще раз підтвердило припущення вчених, що у жінок-лікарів пацієнти чомусь одужують швидше та ефективніше.

«Наші результати показують, що лікарі-жінки та чоловіки практикують медицину по-різному, і ці відмінності істотно впливають на стан здоров'я пацієнтів, - заявив керівник дослідження Юсуке Цугава, вчений з політики охорони здоров'я з Каліфорнійського університету. - Важливо, що жінки-лікарі надають високоякісну допомогу, і тому наявність більшої кількості жінок-лікарів приносить користь пацієнтам із суспільної точки зору».

Уся справа в емпатії?

Звичайно, це може звучати прикро і виглядати так, ніби чоловіки-лікарі роблять свою справу погано. Але цілком точно, що стать тут ні до чого - ефективність лікарів залежить не від неї, а швидше від професіоналізму, досвіду та емпатії. І ось із останнім пунктом якраз і проблема. У взаємодії з пацієнтами жінки-лікарі часто виявляють велику емпатію та комунікабельність. І справа не в тому, що це приємно хворому, а в тому, що він краще розуміє, сприймає та прислухається до рекомендацій щодо лікування. Не можна говорити, що чоловіки-лікарі геть позбавлені цих прекрасних якостей, але у жінок вони можуть виявлятися яскравіше.

Гендерна відповідність між пацієнтами та лікарями впливає на позитивний результат лікування.
Гендерна відповідність між пацієнтами та лікарями має свою ефективність.

Немаловажним є і фактор довіри між пацієнтками та жінками-лікарями, коли не виникає того збентеження та дискомфорту, який можливий на прийомі у лікаря-чоловіка.

І тут просто: що сильніше “відкривається” пацієнт, то більше інформації отримує лікар, і тим простіше йому поставити діагноз і розібратися в проблемі.

Крім того, попередні дослідження показали, що, наприклад, у випадку з інсультами лікарі-чоловіки недооцінювали його ризик у пацієнток та переоцінювали у пацієнтів. Або що жінки-лікарі приділяють більше уваги профілактиці діабету та серцево-судинних хвороб, ніж медики-чоловіки. І навіть те, що пацієнтки не почуваються на рівних, коли в лікарському кріслі сидить чоловік, зате відчувають деяку упередженість до їхніх скарг.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube