Чи відчувають тварини страх людини: відповідь науки

Дослідники вивчали, чи можуть коні та собаки відчувати запах емоцій в людей

Тварини, собаки, коні, природа, вчені, наука, дослідження, гормони, страх, адреналін, емоції
Собаки реагували по-різному залежно від того, чи відчували вони запах наляканої або щасливої людини.

Вже давно точаться суперечки про те, чи можуть тварини, зокрема коні та собаки, відчувати страх в людей. На жаль, відповісти на це одвічне питання не так просто. Багато тварин мають гарний нюх, але чи здатні вони насправді розрізняти хімічні сигнали, що вказують на цю неприємну емоцію в людей.

Про коней 

Щоб докопатися до суті цього питання, в 2023 році дослідники зосередилися на тому, як тварини, зокрема коні та собаки, реагують на різні запахи, що їх випромінює людина. Люди переглядали відео з емоціями радості чи страху в комедіях та фільмах жахів у різні дні. Про це пише Live Science із посиланням на Scientific Reports.

Після цього вчені зібрали зразки поту з їхніх пахв за допомогою ватних дисків і попросили учасників повідомити, скільки радості чи страху вони відчували під час перегляду кожного кліпу. Потім дослідники показали два зразки поту однієї і тієї ж людини спеціально навченому коню, щоб перевірити, чи зможе він розрізнити запахи, які виділяються людиною під час щастя та страждань. Коні реагували по-різному, залежно від того, який ватний диск їм давали.

"Коли коні нюхали зразки "радості", вони використовували тільки ліву ніздрю. Це вказує на те, яку частину мозку вони використовують для аналізу запаху. У всіх ссавців дві півкулі мозку виконують різні функції, і в емоційному контексті здається, що запах від зразків "радості" сприймався кіньми як позитивний", - розповіли науковці.

Але коли коням давали зразки, зняті під час перегляду фільму жахів, тварини реагували зовсім по-іншому і не тільки довше нюхали зразок, але й "використовували обидві ніздрі". Це не обов'язково означає, що коні знають, що таке страх. Це також не означає, що коли коні відчувають запах іншої тварини чи людини, їм спадає на думку поняття "страх". Але тепер зрозуміло, що коні можуть відрізняти запахи від різних емоційних станів людини, додали вчені.

У зв'язку з цим виникає питання: які специфічні сполуки виробляє людина у своєму поті, що викликає зміни в поведінці коней. Дослідники припускають, що за реакціями коней можуть стояти хемосигнали - хімічні речовини, які виробляються тваринами і можуть впливати на поведінку інших тварин. У людей у поті є кілька сполук, таких як адреналін, які можуть викликати зміну запаху в моменти страху. Ці сполуки також можуть переносити "емоційну інформацію" від одного виду до іншого, пишуть дослідники.

У майбутньому дослідженні вчені планують вивчити, чи може запах страху викликати реакцію коней, і який вплив це може мати на емоційний стан тварин, запропонувавши їм виконати ряд тестів після того, як вони понюхають зразки.

"Ми хочемо побачити, чи змінить страх їхню реакцію на тести", - посянили вони.

Про собак

Тим часом, у дослідженні 2018 року, опублікованому в журналі Animal Cognition, вчені доручили лабрадорам-ретриверам обнюхати зразки, взяті з пахв учасників-чоловіків після перегляду страшного або веселого відеокліпу. Дослідники помістили зразок у коробку з отвором і поставили коробку в закриту кімнату з двома людьми: незнайомцем і власником собаки.

Як і у випадку з кіньми, дослідники виявили, що собаки реагували по-різному залежно від того, чи відчували вони запах наляканої або щасливої людини. Виявилось, що коли собаки відчували запах щасливої людини, вони посилювали свою взаємодію з незнайомцем у кімнаті. Коли ж вони нюхали зразок від когось, хто був наляканий, собаки реагували зовсім по-іншому.

"Коли вони відчували запах страху, вони або йшли до свого господаря, або підходили до дверей і намагалися покинути кімнату", - розповіли дослідники.

Останні прийшли до такого ж висновку, як і вчені в дослідженні коней: реакції собак, ймовірно, були викликані хемосигналами. Це доводить, що існує "міжвидова емоційна комунікація".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube