У Чернівцях дикі папуги захопили парк і проганяють інших птахів

Папуга Крамера - це великий птах, який не боїться холоду, морозів і невибагливий у їжі

Папуги
Від них можуть постраждати червонокнижні види птахів

У Чернівцях на вулицях міста оселилися великі зелені папуги. У когось така екзотика викликала захват, а когось насторожила. Люди запитують, чи не замерзнуть птахи, але вчені мають втішну відповідь.

Екзотичний вид, який вже не перший рік помічають у Чернівцях та іноді бачать у Києві, Харкові та Львові - це папуги Крамера, вони здатні витримувати морози до - 20°C, пише BBC. Але така живучість - це, швидше, тривожна новина для українських парків. Орнітологи побоюються - якщо папуг стане багато, вони можуть потіснити синиць, повзиків, шпаків, дятлів та інших пташок, які живуть в дуплах.

Бійк між дятлами і папугами у місцевому парку
Бійк між дятлами і папугами у місцевому парку

Подібне явище вже є у світі черепах. Періодично люди викидають своїх домашніх улюбленців - черепах червоновухих, і сьогодні ті вже помалу витісняють з українських водойм болотяну черепаху. Сьогодні, коли зустрічі з папугами Крамера в українських парках поодинокі - це не проблема, але який довготривалий ефект матиме їхня присутність - орнітологам складно спрогнозувати.

Папуга Крамера

"Папуга Крамера родом із Середньої Азії та деяких районів Африки", - розповіла Ганна Кузьо, орнітологиня з Франкфуртського зоологічного товариства.

У Європі цей екзотичний вид вперше помітили в британському Норфолку в 1855 році. А з 1966 по 1978 рік папуги заселили Бельгію, Британію, Нідерланди, Німеччину, Францію, Італію, Іспанію і Австрію, а після 1980-го ще і Швейцарію. У 2009 році крамерів у Європі було щонайменше 29 тисяч, найбільше - у Лондоні та Брюсселі. Причиною розселення є не природне поширення - папуги тікають зі своїх кліток або власники самі випускають їх на волю.

Десятки папуг Крамера ночують у парку Вормвуд Скрабс
Десятки папуг Крамера ночують у парку Вормвуд Скрабс

У Лондоні, де сьогодні галасливих папуг Крамера можна побачити у багатьох парках, багато пліткували про те, як вони потрапили в столицю. Але насправді справа в "папуговій гарячці" або орнітозі - респіраторній хворобі, яка може призвести до пневмонії та передається від птахів до людей. З 1930 по 1950-ті хвороба була на слуху і часто потрапляла в заголовки ЗМІ, тому міністерство охорони здоров'я Британії вирішило перестрахуватися і на 20 років заборонило імпорт птахів. Вчені підозрюють, що нажахані власники папуг чи хитрі торговці могли випустити птахів на волю.

Крамери в Україні

І ось у 2019 році папуг Крамера помічають в українських Чернівцях. А ще раніше крамерів бачили на Київщині.

"Папуга вдало пережив ще одну зиму", - писала Лариса Гамчук у 2020 році про папугу, який нібито оселився на Київщині в 2017 році. "Успішно адаптувався і прекрасно себе почуває. Любить печиво і сало. Став дружелюбніший. Цього року агресію проявляє лише до котів. Коли бачить небезпеку - голосно репетує. Любить компліменти".

Папуга Крамера в Жовтневому парку
Папуга Крамера в Жовтневому парку

Сьогодні їх можна зустріти і в Жовтневому парку. Місцеві бабусі взяли над ними шефство і на патички гілок їм встромляють яблука. Також побачити зелених гігантів можна і поряд з аеропортом. Там є сквер, де вони оселилися на високих деревах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube