Що важливіше пристрасть чи дружба. Відповідь на це питання дуже цікава
Історія філософії, як виявляється, може допомогти нам орієнтуватися у щоденних дилемах сучасного життя. Питання про те, чи варто зустрічатися з людиною, яка подобається вашому другу, залишається актуальним на всі часи. Чи прийнятно прийняти пропозицію романтичних стосунків від когось, про кого так довго мріяв ваш друг чи подруга. Відповідь Інформатор знайшов в публікації Bigthink.
Якщо хтось стикається з моральною дилемою або вагається з якимось рішенням, часто-густо він посилається на гедоністичний розрахунок. Це етичний алгоритм, який підказує, що правильно, а що ні, на основі того, скільки людей отримують найбільше вигоди з цього.
Припустимо дівчина йде на побачення з хлопцем, про якого мріє її подруга. Це гарне побачення, і воно закінчується добре. В цей час подруга, зрозуміло, страждає. Тобто, якщо дівчині з хлопцем весело, то добре двом, а погано одній. Якщо ж дівчина хлопцю відмовить, то з високою вірогідністю, невдоволеними залишаться всі троє. Отже згідно гедоністичного напряму в етиці за філософом Бентамом, дівчина має піти на побачення, адже так принаймні двоє уникнуть страждань.
Для наступника Бентама, Джона Стюарта Мілля, все не так. Задоволення не є якоюсь універсальною одиницею. Це навіть не вимірювана гормональна реакція в мозку. Те, що ми називаємо задоволенням, змінюється від людини до людини, і навіть для однієї і тієї ж людини існують різні якості задоволення. Існує те, що Мілль називає "вищим" і "нижчим" задоволенням. Якщо ми врахуємо цей факт, то гедоністичний розрахунок може дати інший результат.
Навіть якщо припустити, що побаченя дівчини та хлопця завершиться сексом, це все одно є базовим задоволенням. Короткочасна ейфорія оргазму - це нижча насолода. З іншого боку, вірність і дружба є вищим задоволенням, а відчуття зради й покинутості - вищим болем. Таким чином, вже за цією ідеєю страждання подруги важить набагато більше, ніж кілька секундний серотоніновий вибух задоволення цієї пари.
До заплутаних розрахунків ведуть також і роздуми про те, як можна виміряти задоволення. Як довго триватимуть стосунки дівчини й хлопця. Як швидко подруга це переживе. Чи важливі дівчині стосунки з подругою.
Ми живемо в час занепаду дружби. Дружби сьогодні небагато, вона неглибока і її легко припинити. У XVI столітті Монтень представив зовсім інший погляд на дружбу. Він писав про свою дружбу з Етьєном де Ла Беті як про "настільки цільну і досконалу, що навряд чи ви прочитаєте про подібну", і що "наші душі змішуються і зливаються одна з одною настільки, що стирають шов, який їх з'єднував". Для сучасного читача його есе "Про дружбу" більше схоже на любовний лист, ніж на текстове повідомлення між друзями.
Кліше "дві душі з'єдналися в одне ціле", як правило, зарезервоване для закоханих. Якщо ви коли-небудь були на весіллі, то, ймовірно, чули фразу, яку приписують Аристотелю: "Любов - це єдина душа, що мешкає у двох тілах". За іронією долі, ця цитата також ніколи не мала на увазі романтичне кохання, а лише дружбу. Обидва філософи вважали, що дружба - це з'єднання двох людей.
Якщо ми подивимося на дружбу дівчини у світлі цього, то все починає виглядати інакше. Якщо друзі вважаються такими ж важливими, як і романтичні партнери - то похід на побачення є причиною, аби поставити під загрозу дружбу і зрадити дружній союз.
Отже, для Монтеня та Арістотеля братани важливіші за дівчат. Проте в сучасному світі така дружба - велика рідкість. А отже, перш ніж іти чи не йти на запропоноване вам побачення, спитайте себе: чи важлива вам дружба, чого ви хочете від можливих стосунків з партнером, чи дасть вам це вірогідний претендент, та наскільки сильно це ймовірно травмує вашого друга чи подругу.
Якщо все зводиться до інтрижки на одну ніч, вочевидь, не варто зраджувати дружбу. Якщо ж мова про кохання на все життя - будуйте власне життя, якщо це кохання - взаємне. Найбільша проблема тут полягає ось у чому - заздалегідь переконатись, що друге не перетвориться на перше, тобто плани на стосунки - на звичайнісінький секс на раз. Тож у будь-якому випадку сильно не поспішайте з висновками щодо партера.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.