Чи потрібно сперечатися зі старшими, якщо вони несуть ахінею

Читать на русском

Люди похилого віку часто мають рацію через досвід. Але так буває не завжди

Читать на русском
Психологія, наука, філософія, корисні поради
Думка філософів з цього питання розділилася

Люди похилого віку часто мають рацію через досвід. Але так буває не завжди

Нас з дитинства вчили поважати старших і не суперечити їм, бо за наявності більшого досвіду - вони краще знають. Проте, чи така вже беззаперечна ця думка. Адже люди - завжди просто люди, а значить можуть помилятись. Тож чи доречно відстоювати власну думку, якщо ви переконані, що старші неправі. І як це робити максимально коректно

Поговоримо про те, коли варто прислухатися до думки людей, а коли припустимо посперечатися з ними, особливо якщо це стосується старших. Попутно розглянемо ідеї Платона і Сократа, з посиланням на матеріал BigThink. Питання полягає ще і в тому, чи є у вас моральне право сперечатися з людьми, особливо коли вони дотримуються сумнівних або навіть гідних осуду думок. Чи має значення їхній вік, чи ваш емоційний стан. Щоб відповісти на це питання, розглянемо два різних поняття: повага і незгода. 

Пошана: Схиляюся перед вашою думкою

Ви, мабуть, розумна людина. Інакше навіщо б ви читали далі вступу. Але ж всього на світі не знає ніхто. Маючи обмежену кількість годин у житті, ми можемо стати лише вузькоспрямованими дилетантами: ми обираємо смугу інтересів і тримаємося її. У переважній більшості випадків покладаючись на думку та досвід інших людей.

Філософ Гіларі Патнем колись стверджувала, що всі наші знання і думки залежать від нашого соціального оточення. Ми здебільшого просто переймаємо те, що вже напрацювали інші люди. У своїй "Республіці" Платон висловлює подібну до Патнем думку про шану до чужого досвіду. 

Принаймні, за Платоном і Патнем, ми повинні прислухатися до наших старших у тих випадках, коли вони дійсно знають краще. У них є знання і досвід, яких немає у нас. До всього, є підстави вважати, що повага до старших частково вмонтована в людську свідомість. Зрештою, всі людські суспільства певною мірою ієрархічні, і вік є одним зі способів організації цих ієрархій. Хоча ступінь, до якого ми це робимо, варіюється в різних культурах. Зрештою, повага і шана до старших - це цінності, які можуть допомогти підтримувати соціальний порядок. 

Відмінність: Я з Вами не згоден

Сократ же знову і знову доводив, що є найкращим дебатером. У своїх діалогах Платон прямо говорить, що ми приходимо до розуміння істини через дебати та дискусії. Якщо ви ніколи не обговорюєте ідеї, вони ніколи не виростуть, вважав філософ. 

Отже, суть полягає в тому, що ми повинні довіряти літнім людям через їхній досвід. Ми поважаємо тих, хто в минулому довів, що є мудрецем. Якщо все, що сказав вам дідусь, виявилося мудрим і корисним, то прислухайтеся до нього і в інших питаннях. Але якщо у вас є сумніви, висловлюйте їх. Викличте Сократа на ринг і подивіться, скільки раундів він зможе протриматися. А скільки - здолаєте ви.

Мета: Зрозуміти цей світ

У своїй фундаментальній праці "Буття і час" філософ Мартін Гайдеґґер висловлює ідею, що всі ми зазвичай живемо, сприймаючи речі як належне, доки вони не "ламаються" або не починають поводитися "дивно". Виходячи з цього, цілком припустимо коректно суперечити або дебатувати зі старшими, якщо мета - зрозуміти цей світ. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.