На цьому наполягає нью-йорська дієтологиня
Коли їжа піддається сильному вогню, тобто смажиться, виникають сполуки, які можуть призвести до проблем зі здоров’ям. Тож існує теорія, згідно якої готувати потрібно виключно на пару, звісно, якщо хочете залишатись молодими й здоровими дуже довго, пише The Guardian. Дієтологиня Мішель Девенпорт рекомендує бульйони, м’ясо на пару, рагу та багато овочів.
Вчена, яка в 2012 році здобула ступінь доктора філософії з дієтології в Нью-Йоркському університеті, стверджує, що цього можна досягти, готуючи здебільшого бульйон на воді. На її сторінці в Instagram, яка має майже 200 тисяч підписників, ви знайдете рецепти таких страв, як насичений колагеном бичачий хвіст, лосось карі, яйця на пару та в’єтнамська версія курки.
Приготування на пару, за словами дієтологині, пом’якшує утворення кінцевих продуктів глікації – AGE, що утворюються, коли їжа готується при високих сухих температурах, наприклад, на грилі або у фритюрниці.
Кінцеві продукти розширеного глікування - це група сполук, що утворюються, коли білки або ліпіди піддаються впливу цукрів. Люди регулярно стикаються з ними в західній дієті, де вони, як правило, утворюються під час процесу приготування через реакцію Майяра або під час підігрівання їжі на сильному вогні. Подумайте про скоринку на хорошому стейку. Багато ультраоброблених продуктів, як-от сухі сніданки, готують так само.
Потрапляючи в організм, AGE виконують одну з двох речей. Вони можуть з’єднуватися з білком, що спричиняє накопичення бляшок в організмі – це може закупорити артерії та зменшити здоровий кровотік. Або вони викликають запалення через зв'язування з рецепторами. Ось чому дослідники вважають AGE потужним біомаркером окислювального стресу, який викликає пошкодження клітин і тканин та врешті-решт запалення.
Протягом останнього десятиліття з’явилася велика кількість наукової літератури, яка припускає, що AGE є спільним знаменником багатьох сучасних хвороб. Звідси:
Перший крок полягає у використанні води та бульйону для приготування, що пригнічує реакцію Майяра. Другий спосіб – використовувати кислоту для маринаду – зокрема, для м’яса. Отже, якщо ви збираєтеся кинути м’ясо на гриль, замаринуйте м'ясо в кислоті. Дослідження показують, що якщо ви замаринуєте його протягом 15 хвилин, це все одно значно зменшує кількість AGEs.
"Я не кажу, що мій метод є панацеєю. Це просто ще одна річ, яку слід враховувати", – каже докторка.
Немає чітких вказівок щодо того, скільки саме цих AGEs слід споживати на день. Дехто каже, що менше 15 тисяч одиниць AGE. Смажений на сковороді стейк, наприклад, містить приблизно 10 тисяч AGE kU/Ls, або кілоодиниць на літр. З іншого боку, маринування стейка скорочує цей показник AGE вдвічі.
Дієтологиня переконана, що якщо харчуватися за схемою 80/20, ви матимете гарний результат. Тож варіть супи вдома, щоб іноді мати змогу з'їсти смачний бургер у бістро.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.