Бігти на роботу чи швидко йти: вчені перейнялися проблемою

Якщо є задача зберегти енергію, то краще бігти, ніж швидко йти.

Біг, спорт, калорії, фітнес, корисні поради, краса та здоров'я
Біг до офісу спалює калорії краще, ніж прогулянка спокійним кроком.

Ранок понеділка, будильник спрацьовує, на годиннику вже 7:30 ранку - й ви запізнюєтеся на 30 хвилин. Зазвичай вам потрібно 45 хвилин, щоб пройти 3 кілометри до роботи, але цього ранку ви пробіжите їх за 20 хвилин. Знайома ситуація, чи не так. В цій ситуації вже до обіду ви можете відчути більшу втому, й у вас складається враження, що ви витратили більше енергії, ніж зазвичай. При цьому ви пробігли таку ж відстань, як і в інші дні. Розберемося, чому так відбувається. 

Витрата калорій, пов'язана з будь-якою активністю, називається "метаболічною вартістю" і відповідає енергії, витраченій нами на подолання певної відстані, йдеться в публікації ScienceAlert. Цю метаболічну вартість можна визначити, проаналізувавши кисень, який споживає наш організм, і вуглекислий газ, який він виробляє. Так ми можемо оцінити кількість витраченої енергії, а отже, і метаболічну вартість. Саме за допомогою цього методу дослідники відповіли на наше запитання ще в 1970-х роках. Отже, біг споживає більше енергії, ніж ходьба на однакову відстань.

Втрата енергії під час бігу

Уявіть, що ви спостерігаєте за тим, як хтось біжить. А тепер уважно подивіться на вертикальні рухи вгору і вниз тазу і голови бігуна. Як видно з діаграми нижче, коли ми біжимо, відстань, на яку наше тіло рухається вгору і вниз, більша, ніж коли ми ходимо.

Отже, біг споживає більше енергії, ніж ходьба на однакову відстань.
 Ілюстрація коливань при бігу та ходьбі.

Щоб здійснити цей вертикальний рух, м'язам нижніх кінцівок доводиться докладати більше зусиль, а це споживає більше енергії, але не наближає нас до місця призначення. Таким чином, під час бігу частина енергії витрачається на переміщення тіла вгору, а не вперед. Тому енергія, необхідна для подолання цих 3 км, при бігу вища, ніж при ходьбі.

Біг передбачає набагато більші вертикальні коливання центру мас, ніж ходьба. Це основна причина, чому при бігу витрачається більше енергії, ніж при ходьбі на однакову відстань. Ця різниця між ходьбою і бігом не обмежується тим, що відбувається під час самої активності. Насправді кожна фізична вправа викликає відкладену витрату енергії, яка додається до витрат під час самої активності. Так, під час бігу підіймається й температура тіла. Ці додаткові витрати після бігу більш ніж удвічі перевищують ті, що спостерігаються після ходьби, через різницю в інтенсивності між цими двома вправами.

Все залежить від швидкості

Біг передбачає більшу витрату калорій, ніж ходьба на ту ж саму пройдену відстань. Але це за умови, що швидкість ходьби вважається "нормальною" і становить близько 5 км/год. Цікаво, що люди мають дуже точне інтуїтивне сприйняття енергоефективності певного стилю руху.

Якщо ми знаходимося на біговій доріжці, швидкість якої поступово зростає, момент, коли ми спонтанно переходимо з ходьби на біг, збігається з моментом, коли йти стане більш енерговитратно, ніж бігти. Тому коли ми переходимо на біг, запізнюючись кудись, це дозволяє нам не тільки швидше прибути в точку призначення, але й зберегти енергію.

Моделювання метаболічних витрат (кілокалорій, витрачених на кілограм ваги на кілометр пройденого шляху) в залежності від швидкості (кілометрів на годину) для ходьби та бігу. Криві перетинаються при певній швидкості (фіолетова лінія; близько 8 км/год): це означає, що вище цієї швидкості ходьба стає більш енергоємною, ніж біг.
Моделювання метаболічних витрат, де ходьба стає більш енергоємною, ніж біг.

А отже, через більші коливання центру мас і підвищені витрати енергії після фізичного навантаження, біг на роботу є більш енергомістким, ніж подолання тієї ж відстані пішки (тільки не у випадку надто швидкої ходьби!). Але що б ви не обрали - спокійно йти чи бігти на роботу, ви так чи інакше заощаджуєте енергію!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube