Немислима для звичайної людини сума: жінка отримала нагороду - пішла гуляти і знайшла скарб

Читать на русском

Монети могли призначатися для платні солдатам або бутивійськовою здобиччю

Читать на русском
Скарб, монети, гроші, Чехія, історія, археологія, вчені
Жінка знайшла монети в полі - випадково.

Монети могли призначатися для платні солдатам або бутивійськовою здобиччю

Жінка з Чехії вийшла на прогулянку і випадково виявила величезний 900-річний скарб з понад 2150 срібних монет. Експерти називають його однією з найбільших знахідок останнього десятиліття. Це відкриття можна порівняти з виграшем мільйона в джекпот, переконані чеські археологи, пише IFLScience.

Якій конкретно сумі еквівалентний скарб – не повідомляється. Але вчені вже зазначили, що знайдені срібні монети являють собою величезну суму, "немислиму й недоступну для звичайної людини". При цьому жінка, яка випадково знайшла скарб, отримає 10% від його вартості в якості винагороди. Непогана винагорода за випадкову прогулянку по полю, чи не так!

Звідки ці монети

Експерти мають кілька теорій, вони припускають, що монети могли спочатку призначатися для платні солдатам або навіть бути якоюсь військовою здобиччю. Це, безумовно, мало б сенс. Прага нині є туристичним центром, відомим своєю неперевершеною красою та пивом, але справи в чеській столиці не завжди були такими райдужними.

Якщо повернутися на тисячоліття назад, у період, коли карбувалися монети, можна опинитися в бурхливій епосі дому Пржемисловичів. Це ім'я звучить, немов у "Грі престолів", і  тим не менше. Скарб, ймовірно, розмістили там, де його було знайдено, в першій чверті XII століття, в часи внутрішньої політичної нестабільності. В той час в країні точилися суперечки за празький князівський престол між членами династії Пржемисловичів.

Між 999 роком, коли помер Болеслав Благочестивий, і кінцем XII століття, коли Отакар I офіційно заснував Чехію як королівство, Прага була епіцентром майже постійних сімейних чвар на державному рівні.

Спочатку монети зберігалися в керамічному горщику - але після дев'яти століть оранки він зазнав пошкоджень. Сам скарб, однак, являє собою найбільшу колекцію ранньосередньовічних монет щонайменше трьох монархів XI і XII століть. Монети, швидше за все, були викарбувані на празькому монетному дворі зі срібла, яке в той час імпортувалося до Богемії, вважають учені.

Що з монетами буде далі

Вчені відсортували знайдені монети в окремі пакетики, що не пропускають вологу. Зараз їх обробляють, щоб виставити на загальний огляд влітку 2025 року. Та роботи попереду ще багато. Спершу співробітники музею зареєструють усі частини знахідки колекції. А потім забезпечать очищення окремих монет і реставраційні втручання, їх сфотографують для публікацій і рекламних цілей, зроблять каталог.

Нині вчені перебувають на етапі сортування монет.
Нині вчені перебувають на етапі сортування монет.

Та й це ще не все. При більш детальному аналізі монет експерти зможуть з'ясувати не лише, хто їх карбував, але й де саме. Тому що срібло, яке свого часу використали для виготовлення монет, можна простежити за допомогою елементів, що містяться в сплаві, - до точного місця, де воно було видобуте. Для цього монети піддадуть рентгенівській візуалізації та спектральному аналізу, щоб визначити їхній склад.

І хоча музей срібла не випадково знаходиться в цьому районі - за часів середньовіччя цей регіон відповідав за близько третини всього виробництва срібла в Європі. Й усе завдяки багатим природним покладам металу. Яким би не був результат, експерти сходяться на думці, що це відкриття є однією з найбільших знахідок останнього десятиліття.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.