Як правило, прокляття викарбовували лише на гробницях приватних осіб, оскільки єгипетські царі вже були захищені
Окрім того, що гробниця Тутанхамона є однією з найвизначніших археологічних знахідок XX століття, вона також виявилася "банкою" з хробаками, відкриття якої надихнуло незліченну кількість міфів, фільмів та псевдоархеологічних теорій. Зокрема, так зване "прокляття фараона" стало всесвітньо визнаним феноменом, коли лорд Карнарвон, який спонсорував експедицію з пошуку царя Тута, помер всього через кілька місяців після того, як потрапив до гробниці, пише IFLScience.
Незважаючи на цей підозрілий збіг, існує мало доказів, які б вказували на зв'язок між пошуком фараона і поспішною смертю. Керівник експедиції Говард Картер, наприклад, прожив ще 17 років після того, як витягнув хлопчика-царя з його вічного спочинку.
Що стосується Карнарвона, то він був на порозі смерті протягом багатьох років до своєї остаточної кончини, страждаючи від постійних легеневих інфекцій після важких травм, отриманих в автомобільній аварії в 1903 році. Він не був проклятий, можна сказати, що він жив прекрасним життям, поки врешті-решт не помер від зараження крові через інфекцію, яку переносили комарі в травні 1923 року.
Втім, Карнарвон цілком міг накликати на себе прокляття через свої ділові стосунки. Щоб профінансувати знамениту експедицію, він продав ексклюзивні права на всю інформацію про гробницю лондонській "Таймс". Це фактично надало газеті монополію на всі факти, пов'язані з Тутанхамоном і його відкриттям.
Оскільки весь світ був захоплений історією, що з'явилася у виданні, інші видання відчайдушно намагалися роздобути щось для публікації і вдавалися до вигадок. Після смерті Карнарвона редакції по всьому світу стали друкувати напіввигадані й спекулятивні історії про те, як стався його відхід. Бажання підігрівати інтерес до теми було, а фактів - майже ні, звідси - міфи, часто-густо народжені пресою того часу.
За словами куратора всесвітньо відомої виставки Тутанхамона у Пенсильванському музеї, багато репортерів у 1987 році навмисно неправильно інтерпретували написи, знайдені на гробниці, щоб натякнути на існування прокляття. Одне видання, наприклад, стверджувало, що в уривку було написано: "Я вб'ю всіх, хто переступить цей поріг у священні володіння короля, який живе вічно", хоча насправді жодного такого повідомлення не було знайдено.
Інші перекрутили розділ єгипетської Книги Мертвих, який був викарбуваний на гробниці, переклавши його наступним чином: "Тих, хто увійде до цієї священної гробниці, швидко відвідають крила смерті". Проте це помилка, твердять історики. Нічого подібного гробниця "не заявляла".
Та хоча біля тіла царя Тута не знайшли жодного прокляття, на інші давньоєгипетських гробницях іноді все ж наносили заклинання. Один з відомих прикладів попереджає, що "ті, хто зруйнує цю гробницю, зустрінуть смерть від хвороби, яку жоден лікар не зможе діагностувати", хоча незрозуміло, на чиїй могилі була написана ця погроза.
Проте, як правило, прокляття викарбовували лише на гробницях приватних осіб, оскільки єгипетські царі вже були захищені серією заклинань, відомих як Тексти пірамід, і тому не мали потреби в додатковому захисті у вигляді проклять.
Відповідаємо одразу - звісно ж, НІ. Проте в одній статті псевдонаукового видання таки пішли далі й припустили, що "єгиптяни ховали ядерні відходи у сховищах" під деякими гробницями, що призводило до фатальних ускладнень зі здоров'ям серед археологів.
Як ми бачимо, незважаючи на повну відсутність справжніх фараонських проклять, люди неодноразово шукали підтвердження того, що якщо потурбувати стародавнього царя - це може мати смертельні наслідки.
Якщо не брати до уваги безглузді припущення, деякі наукові дослідження виявили, що стародавні гробниці можуть містити потенційно небезпечні грибки, плісняву або інші мікроби, які можуть становити загрозу для дослідників, що вдихають їх. Та поки що немає жодних ознак того, що єгиптолог коли-небудь був вражений таким патогеном, і все це є ще одним цвяхом у домовину прокляття фараона.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.