Дослідники вважають, що під час будівництва майданчика для гри в м'яч майя, швидше за все, зробили ритуальне підношення
Нове дослідження показало, що будівництво майданчика для гри в м'яч у древньому місті майя Якснока, ймовірно, було освячено ритуалом з використанням перцю чилі та галюциногенного насіння іпомеї. Ці рослини тоді вважалися священними. У такий спосіб майя просили богів захистити людей.
Незважаючи на те, що це церемоніальне підношення розклалося кілька століть тому, воно було виявлено у шарі відкладень під двором за допомогою аналізу ДНК навколишнього середовища, пише IFLScience. Як і в сучасній західній культурі, ігри з м'ячем мали велике значення в царстві майя, арени часто будувалися поряд з найважливішими храмами. Такі ігри, як пок-а-ток, в яких гравці намагалися пробити м'яч через кам'яне кільце, і пелота, в яку досі грають групи корінних народів Мексики та Центральної Америки, були не тільки розважальними, а й політично та духовно значущими.
Археологи зробили це відкриття під час польових робіт на території, де колись було стародавнє місто майя Якснохка на півострові Юкатан. Під час розкопок археологи натрапили на платформу, яка спочатку використовувалася як основа для домашніх будівель, а потім була перетворена на майданчик для гри в м'яч. Під платформою дослідники помітили темну пляму у ґрунті та зібрали її зразки.
"Коли стародавні майя зводили нову будівлю, вони просили доброї волі богів захистити людей, що його населяють", - пояснив автор дослідження професор Девід Ленц. "Деякі люди називають це "ритуалом одухотворення", що дозволяє отримати благословення і змилосердження богів, хоча інші називають цю практику ритуалом "виправлення землі". Сьогоднішня аналогія може бути схожа на хрещення нового корабля".
У лабораторії дослідники провели ДНК-аналіз ґрунту, який оточував зразки. І цей аналіз показав, що пляма містила в собі залишки чотирьох видів рослин, кожне з яких мали "релігійне значення та лікарські властивості", і часто використовувалися майя. Серед цих рослин була іпомея, відома як кстабентун, насіння якої містить психоделічні сполуки, що мають структуру, аналогічну ЛСД. Також було виявлено ДНК перцю чилі, що дозволяє припустити, що ця рослина, яка використовувалася з медичною метою і для "шаманського ворожіння", була присутня в церемоніальному зв'язуванні.
"У традиціях майя перець чилі - це далеко не просто прянощі, він вважається дуже цілющим засобом і продовжує використовуватися для лікування туберкульозу, затримки пологів, діареї, крові в стільці чи сечі, болю у вухах, геморою, шкірних виразок, артриту та астми", - пояснили автори.
У зразку ДНК з навколишнього середовища дослідники також ідентифікували вид лікарського списового дерева і листя дерева, відомого як джул, останні з яких, можливо, використовувалися для обгортання церемоніального згортка.
"Через свої галюциногенні властивості знахідка кстабентун дозволяє припустити, що мета цієї незвичайної колекції могла бути пов'язана з ворожінням", - пишуть автори дослідження. "Однак ще ймовірніше, що це було частиною ритуалу одухотворення або виправлення землі, покликаного умилостивити богів таким чином, щоб забезпечити їх благословення у подальших діях, пов'язаних із нещодавно збудованим церемоніальним майданчиком для гри в м'яч".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.