Згорів над Тихим океаном: безславний кінець космічної місії Peregrine

Попри критику політики NASA щодо інвестицій в невдалі приватні космічні місії, наступна - від Intuitive Machines of Houston - може стартувати вже в середині лютого.

Космос, NASA, вчені, наука
Потік гелію під високим тиском розірвав паливний бак корабля

Місячний апарат Peregrine американської компанії Astrobotic згорів в атмосфері Землі в четвер, 18 січня. Космічний корабель стартував минулого тижня для посадки на Місяць, але через збій двигуна він не зміг завершити свою місію.

Astrobotic Technology оголосила в соціальній мережі X, що о 15:50 вона втратила зв'язок зі своїм посадковим модулем. Той увійшов в атмосферу Землі над південною частиною Тихого океану близько 16:04, повідомило видання NYTimes.

"Ми очікуємо незалежного підтвердження від державних установ", - заявили в компанії.

Це був навмисний, хоча й розчаровуючий, кінець подорожі, яка тривала 10 днів і подолала понад 800 тисяч км. За цей час корабель пройшов повз орбіту Місяця, перш ніж повернутися до Землі. Але він так і не наблизився до пункту призначення на ближньому боці земного супутника.

Про що була ця місія 

Запуск Astrobotic був першим у програмі, відомій як Commercial Lunar Payload Services або CLPS. NASA заплатило Astrobotic 108 мільйонів доларів за транспортування п'яти корисних нваантажень.

Крім того, корабель перевозив людський прах для космічного поховання автора франшизи "Зоряний шлях", невеличкий марсохід, сконструйований студентами Університету Карнегі-Меллона та експерименти для німецького та мексиканського космічних агентств, а також сувеніри, як от фото та біткоїн.

Стартував добре, а в космосі зламався 

Peregrine бездоганно стартував 8 січня з мису Канаверал у штаті Флорида, під час дебютного польоту абсолютно нової ракети, відомої як Vulcan. Але незабаром після того, як він відокремився від другого ступеня ракети, його рухова система зазнала серйозної несправності. Це призвело до того, що космічний корабель більше не міг тримати свої сонячні панелі спрямованими на сонце.

Інженерам Astrobotic вдалося переорієнтувати Peregrine, щоб його акумулятор міг заряджатися. Але витік палива зробив заплановану посадку на Місяць неможливою. Поточна гіпотеза компанії полягає в тому, що клапан не закрився, в результаті чого потік гелію під високим тиском розірвав паливний бак.

Прощавай, Peregrine!

На вихідних компанія заявила, що космічний корабель, збитий з курсу через витік ракетного палива, згорить в атмосфері Землі. Компанія уточнила, що вирішила залишити Peregrine на цій траєкторії, щоб запобігти ймовірності його зіткнення з супутниками довкола Землі.

Швейцарська компанія, яка забезпечує оптичне спостереження за космосом - s2a Systems - востаннє зняла Peregrine, коли той запускав двигуни для входу в атмосферу Землі (це вібувалось з наземної станції в Австралії).

NASA не відмовляється від бюджетних експериментів

Попри критику політики NASA щодо інвестицій в невдалі приватні космічні місії (це вже щонайменше третя), наступна така комерційна місія - від Intuitive Machines of Houston - може стартувати вже в середині лютого. В незалежному агенстві на критику реагують зважено і додають, що розуміють всі ризики, без яких неможливий майбутній успіх. Такі комерційні місії цікавлять уряд США через їхню бюджетну складову. 

В Astrobotic також назвали місію Peregrine - успішною, адже вона вказала на помилки та навіть встигла зібрати цінні данні з довколаземної орбіти.

Тим часом, вже вранці в суботу, 20 січня, роботизований японський космічний корабель SLIM, який зараз обертається навколо Місяця, спробує здійснити посадку на поверхню земного супутника. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube