Залипати в YouTube корисно для щастя

Чому люди надають перевагу соцмережам, а не спілкуванню з друзями.

YouTube, залежність, соціальні медіа, психологія, стосунки
Це можуть бути односторонні стосунки, але, вочевидь, вони все одно приносять нам радість.

Більшість із нас наодинці займається тим, що гортає сторінки соцмереж, підглядаючи за чужим життям, чи дивиться відео в YouTube. Тож, якщо ви любите використовувати обідню перерву для того, щоб переглянути новинки на YouTube, ви не одні. Дехто з нас вкладає напрочуд багато часу та енергії в онлайн-персонажів, за якими спостеріють - навіть незважаючи на те, що інша сторона не здогадується про це.

Такі односторонні стосунки можуть здатися нездоровими. Але, згідно з новим дослідженням, насправді люди відчувають себе більш емоційно наповненими саме переглядаючи YouTube, ніж під час спілкування з колегами, йдеться в публікації IFLScience.

Такі односторонні стосунки відомі як парасоціальні, коли одна людина відчуває зв'язок з іншою, тим, хто не може відповісти взаємністю. У більшості випадків, імовірно, вони ніколи не зустрінуться в реальному житті.

Команда дослідників провела три експерименти, оцінюючи, як люди розглядають свої стосунки - двосторонні й парасоціальні - з точки зору задоволення власних емоційних потреб. В експериментах брали участь підлітки віком від 16 років й старші учасники. Виявилось, що односторонні стосунки з ютуберами вважають більш емоційно насиченими, ніж із колегами чи сусідами. Такі результати показали перші два дослідження. 

У третьому команда хотіла перевірити, чи дійсно ці люди будуть готові вступити в парасоціальні стосунки, коли потребуватимуть емоційної підтримки - в даному випадку через соціальне відторгнення. Для цього учасникам запропонували розповісти про міцні реальні стосунки і оцінити потенційну чуйність улюбленого ютубера. В цей момент більшість опитуваних дійшли висновку, що перегляд YouTube підримує їх найкраще в момент, коли вони того потребують.

Можливо, це відбувається тому, що люди мають змогу обирати блогерів за власним інтересом, а останні заздалегідь поділяють з молоддю їхнє уявлення про світ. Останнє ж, як відомо, емоціно зближує. Психологи додали, що цей феномен стосується загалом не тільки тих, хто проводить увесь вільний час в мережі. Люди різного віку повідомляли, що відчувають сильний зв'язок принаймні з одним вигаданим персонажем, знаменитістю або онлайн-особистістю, яку вони ніколи не зустрічали, зазначили вчені.

Обережно, до цієї кнопки - прилипають :)
Обережно, до цієї кнопки - прилипають :)

При цьому парасоціальні стосунки в цілому не вважаються найбільш сприятливими. Як мінімум, ними не бажано підмінювати реальні зв'язки. Міцні двосторонні стосунки, наприклад, з романтичними партнерами або близькими друзями незмінно вважаються найбільш близькими, чуйними та ефективними для задоволення емоційних потреб.

Проте, якщо доступу до таких стосунків в реальності наразі немає, наявність ютуб-френдів, хоч і умовних чи уявних, точно не буде зайвою.

"Парасоціальні стосунки є важливою частиною нашого психологічного інструментарію, коли йдеться про відчуття, що у нас є люди, які здатні підтримати нас у важкі часи, навіть якщо ми ніколи не зможемо зустрітися з ними в реальності", - резюмувли вчені.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube