Зворотний бік грамотності: люди зізналися - їм у голові, хтось читає книжки

За яких обставин чути голоси в голові - це норма, - психологиня здивувала відкриттями

Читання, книги, голоси, психологія, вчені, наука
Більшість з нас чують внутрішній голос під час читання.

Деякі люди можуть вибирати, активувати чи ні свій внутрішній голос під час читання. Коли ви читаєте ці слова, чи чуєте ви, як вони проговорюються у вашій голові? Якщо так, то чий голос ви слухаєте. Швидше за все, ви відчуваєте кожне слово так, ніби його буквально читає вам якась мініатюрна істота, що живе у вашому мозку.

Дослідження показали, що більшість людей мають так званий "внутрішній голос читача". Проте не всі поділяють цю характеристику, і природа цього внутрішнього голосу може відрізнятися від людини до людини, зазначається в публікації IFLScience.

Два найбільш значущі дослідження на цю тему провела професорка психології Нью-Йоркського університету. Науковиця вперше почала розгадувати природу ВГЧ після того, як просканувала Інтернет у пошуках повідомлень про досвід читання різних людей. На основі серії із 136 повідомлень вона визначила, що 82,5% людей чують голос, коли читають. Більше того, ці голоси майже завжди мають слухові якості відкритого мовлення, такі як:

  • впізнавана ідентичність,
  • стать,
  • висота,
  • гучність ,
  • емоційний тон.

Близько половини опитуваних чули лише один голос - як правило, свій власний, - хоча деякі люди стверджували, що у них в голові було кілька оповідачів. Наприклад, під час читання діалогів, уявні голоси різних персонажів іноді брали мікрофон, тоді як електронні листи та інші письмові повідомлення від друзів або сім'ї можна було читати внутрішньо немовби їхніми голосами.

Науковиця оцінила цей феномен завдяки 570 добровольцям, близько 4/5 з яких повідомили, що завжди або іноді чують внутрішні голоси під час читання. Цікаво, однак, що решта 20% сказали, що вони просто розуміли прочитані слова, не чуючи внутрішнього голосу.

З тих, хто мав внутрішній голос, 34,2% сказали, що чують його щоразу, коли читають, а 45% чули свого внутрішнього читача "часто". Цікаво, що 19% повідомили, що вони можуть вибирати, чи активувати свій внутрішній голос, чи залишити його приглушеним під час читання.

Майже 3/4 респондентів стверджували, що можуть контролювати певні аспекти внутрішнього голосу:

  • 35,6% сказали, що можуть вибирати, чий голос чути,
  • а 36,5% можуть змінювати його гучність.

Окреме дослідження показало, що під час читання люди зазвичай чують внутрішній голос, який має власний акцент, що іноді може суттєво вплинути на якість тексту. Наприклад, вірші можуть римуватися або не римуватися залежно від того, як людина вимовляє певні голосні, і тому читання про себе може впливати на сприйняття цих видів мистецтва.

Нещодавно з'ясувалося, що не всі володіють внутрішнім монологом, а це означає, що в той час, як деякі люди мовчки мислять, використовуючи мову, інші мають менш багатослівний спосіб мислення.

Дивно, але цій темі приділяється дуже мало наукової уваги і вона залишається маловивченою. На жаль, багатьом дослідникам просто не спадало на думку вивчати цей феномен. Ймовірно, тому, що більшість людей вважають, що всі думають так само, як вони, та це не так. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube